1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Alikko ile Caher’ ikilisinin heykeli dikilecek
‘Alikko ile Caher’ ikilisinin heykeli dikilecek

‘Alikko ile Caher’ ikilisinin heykeli dikilecek

Kıbrıs Türk tiyatrosuna isimleri altın harflerle yazılmış, ‘Alikko ile Caher’ ikilisinin heykelleri Lefkoşa’da Girne Kapısı’ndaki parkta hayat buluyor.

A+A-

Kıbrıs Türk tiyatrosuna isimleri altın harflerle yazılmış, ‘Alikko ile Caher’ ikilisinin heykelleri Lefkoşa’da Girne Kapısı’ndaki parkta hayat buluyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk kültür ve sanatına katkı koymak amacıyla, Lefkoşa’daki Girne kapısında bulunan parka, Kıbrıs Türk tiyatrosuna isimleri altın harflerle yazılmış, ‘Alikko ile Caher' heykellerinin dikilmesine karar verdi.

Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu’nun ölümsüzleştirileceği bu çalışma Seramik Heykel Sanatçısı Sevcan Çerkez tarafından hayat buldu. 

Çalışmayı sosyal medya hesabından duyuran Osman Balıkçıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Kıbrıs Türk sanat ve kültürüne verdiği değerin alkışlanacak bir davranış olduğunu belirterek, “Ölmüş partnerim Kemal Tunç ve kendi adıma Lefkoşa Türk Belediyesine teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Balıkçıoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk kültür ve sanatına katkı koymak amacıyla, Lefkoşa’da, Girne kapısındaki parka, Kıbrıs Türk tiyatrosuna isimleri altın harflerle yazılmış, Alikko ile Caher heykellerini dikme kararı almıştır.

Yani Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu Lefkoşa’da ölümsüzleştirileceklerdirl.!Bana Parkın düzenlemesi biter bitmez, heykellerin yerlerine yerleştirileceği haberi gelmiştir. Lefkoşa Türk Belediyesinin, Kıbrıs Türk sanat ve kültürüne verdiği değer alkışlanacak bir davranıştır. Ölmüş partnerim Kemal Tunç ve kendi adıma Lefkoşa Türk Belediyesine teşekkürlerimi sunarım. Resimde heykeller ve heykellerin yaratıcısı değerli sanatçı Sevcan Çerkez görülmektedir.”

Alikko ile Caher...

Alikko ile Caher:  Kıbrıslı Türklerin kalbinde taht kurmuş ve ilk kez Kıbrıs Türkçesi kullanılarak oynanan skeç ve tiyatro serileri ile Kıbrıs Türk tiyatro tarihine kendilerini altın harflerle yazdırmayı başarmış iki karakter…  

Rivayete göre; bir zamanlar Karpaz’ın Komi Kebir (Büyükkonuk) köyünde Ali ve Cafer isimli iki arkadaş yaşarmış. Onlar birbirlerini Ali yerine Alikko, Cafer yerine ise Caher diye çağırırlarmış. Bu iki kafadar hem çok şakacı hem de birbirlerini çekiştiren iki köylüymüşler. 

Kıbrıs’ın duayen tiyatrocularından olan ve 2007 yılında kaybettiğimiz Kemal Tunç çocukluk yıllarını Alikko ile Caher’in hikâyelerini dinleyerek geçirmiş. Kemal Tunç 1960’lı yılların başında çocukken dinlemiş olduğu Alikko ile Caher hikâyelerini kaleme alarak skeçler hâlinde yazdı.

Kıbrıs’ın 1963’te başlayan karanlık yıllarında ise, Kıbrıslı Türklere moral kaynağı olacak bu skeçleri Bayrak Radyosunda yayımlanmaya başladı.

O dönemlerde Alikko’yu Kemal Tunç, Caher’i Dinçer İsmail Aktunç ve Alikko’nun eşi Fatmalı karakterini ise Güzide Tunç seslendirdi. Daha sonra ise Caher karakterini Osman Balıkçıoğlu ve Fatmalı’yı Şadiye Balıkçıoğlu seslendirdi. Daha sonra bu skeçler radyo programından tiyatro sahnesine taşındı. 

Ardından, Alikko ile Caher 30 yıldan sonra ilk kez 2004 yılında Osman Balıkçıoğlu’nun yazdığı yeni bir versiyon ile sergilendi. Daha sonra ise Caher, Kıbrıslılar ve sahneler Alikkosuz kaldı… O ikilinin anılarına Sevcan Çerkez ilk heykellerini Büyükkonuk köyünde sergilenmek üzere hayata geçirdi.

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur