Akıncı'dan acil yardım talebi

Akıncı'dan acil yardım talebi

Akıncı, Coronavirüs salgını nedeniyle Kıbrıslı Türklerin yaşadığı zor durumu TC Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von d. Leyen, Dünya Bankası Başkanı D. Malpass ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı S. Chakrabarti’ye iletti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Coronavirüs salgını nedeniyle Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu zor durumu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Bankası Başkanı David Malpass ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti’ye iletti ve acil yardım talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, haksız kararlarla küresel erişim olanakları kısıtlı olan Kıbrıs Türk halkının sınır tanımayan salgınla mücadelesine yapılacak katkının hayati olduğunu belirtti.

Bugün gönderdiği mektuplarda, özellikle Türkiye’den ve bir ölçüde de AB’den çeşitli mali yardımların yapılmakta olduğunu, bununla birlikte, içinden geçilen dönemde ülkedeki asgari ekonomik gerekliliklerin yerine etirilebilmesi için KKTC hükümetinin ciddi bir ek mali desteğe ivedi olarak ihtiyacı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, böyle
bir yardımla hem sağlık alanındaki eksikliklerin giderilmesinin hem de ekonomik zararın azaltılmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

Sınır tanımayan virüs salgınının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de halkın sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu, ayrıca ekonomik ve sosyal yaşamın da tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi bu süreçte büyük yaralar almakta olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, salgınla ile bir yandan ulusal ölçekte mücadele veren ülkelerin aynı zamanda küresel dayanışma ve işbirliğiyle yaralarını sarmaya çalıştıklarını anımsatarak, “Fakat yine çok iyi bildiğiniz gibi, haksız kararlarla dünya ile ilişki kurması engellenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin
uluslararası platformlara erişme olanakları kısıtlıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, mektup gönderdiği liderlerin vekurumların da bu sıkıntılı zamanlarda çetin bir mücadele içinde olduğunu; fakat küresel erişim olanakları kısıtlı olan KKTC’nin salgınla mücadelesine yapacakları katkının hayati değer taşıdığını belirtti.

Bu haber toplam 2848 defa okunmuştur