1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Güneyde yeni COVID -19 kararları yürürlükte
AB’den Kıbrıs’ın güneyine altın pasaport uyarısı

AB’den Kıbrıs’ın güneyine altın pasaport uyarısı

AB Adalet İşleri Komiseri Reynders “Altın Pasaportlar” olarak anılan programa ilişkin Kıbrıs’ın güneyini bir kez daha uyardı.

A+A-

AB Adalet İşleri Komiseri Didier Reynders, yabancı yatırımcılara “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportu verilmesini içeren, “Altın Pasaportlar” olarak anılan ve birçok skandala yol açan yatırım programına ilişkin Kıbrıs’ın güneyini bir kez daha uyardı.

Kıbrıs Rum Basınından Fileleftheros gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, AB Adalet İşleri Komiseri Didier Reynders’in gazetenin bugünkü sayısına bir söyleşi verdiğini ve söyleşisinde, Kıbrıs’ın güneyinin AB vatandaşlığını dağıtmaktan vazgeçmesi konusunda uyardığı belirtildi.

Habere göre Reynders söyleşisinde, yabancı yatırımcılara AB vatandaşlığı verilmesi konusunda Kıbrıs’ın güneyini ve Malta’yı uyardıklarını, bu uygulamaya son verilmesi gerektiğini ifade etti.

“AB vatandaşlığını satacak bir konumdaysan AB ilke ve değerlerini de satacak konumda olursun” ifadesini kullanan Reynders, böyle bir uygulamanın AB içerisinde daha fazla devam etmesine müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.

Reynders, Kıbrıs’ın güneyinden, söz konusu vatandaşlıkların verilmesini kesin sona erdirecek yasal düzenlemeleri yapmasını ve gerekli araştırmaları yaparak, yasaların çiğnenip çiğnenmediğini tespit ederek, sorumlu kişiler varsa cezalandırılmasını beklediklerini de vurguladı.

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur