1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 7 yurttaşlık daha!
7 yurttaşlık daha!

7 yurttaşlık daha!

UBP-DP Azınlık Hükümeti, olağan yurttaşlık hakkı kazananlar ya da Bakanlık onayı ile bu statüyü alanlar dışında, Bakanlar Kurulu kararı ile de “zorunlu” ya da “istisnai” yurttaş yapmaya devam ediyor.

A+A-UBP-DP Azınlık Hükümeti, olağan yurttaşlık hakkı kazananlar ya da Bakanlık onayı ile bu statüyü alanlar dışında, Bakanlar Kurulu kararı ile de “zorunlu” ya da “istisnai” yurttaş yapmaya devam ediyor.

Bakanlar Kurulu, 7 Ağustos tarihli toplantısında da yeni yurttaşlıklar için Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’inci fıkrasının C bendini gerekçe gösterdi ve 7 kişiye daha KKTC Yurttaşlığı verdi.

Bu madde “istisnai” yurttaşlığı işaret ediyor ve “Başvuru tarihinden geriye doğru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde beş yıl kesintisiz ikamet etmiş olmak” ayrıca “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmak” koşullarını ortadan kaldırıyor.
Yurttaşlık Yasası, bu durumu “Yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulunca zorunlu görülenler” olarak açıklıyor.
Bakanlar Kurulu’nun son yurttaşlık kararlarının tamamında “ülkede ikamet” ya da “yerleşme kararı” koşulu aranmıyor.

yurt.jpg

İşte son yurttaşlıklar

1973 İskenderun doğumlu Murat Serdar Özcan, 1979 İstanbul doğumlu Volkan Köylübay, 1990 Erzincan doğumlu Neslihan Mumcu, 1975 Kırcaali/Bulgaristan doğumlu Ruşen Uludağ, 1955 Ankara doğumlu Muhammet Yaşar Özden, 1948 Ankara doğumlu Nedim Sezgin İlgi, 1964 Rusya doğumlu Dmitry Gordeev.

Bu haber toplam 8410 defa okunmuştur