1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yine LSD, bu kez Nergisli
Yine LSD, bu kez Nergisli

Yine LSD, bu kez Nergisli

Nergisli köyündeki bir sürüdeki beş hayvanda LSD hastalığı şüphesi tespit edildi

A+A-

 

Nergisli köyünde dün LSD hastalığından şüphelenilen hayvanlara rastlanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu başkanlığında ilgili tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildiği açıklandı.

Bakanlık açıklamasına göre toplantı konusunda bilgi veren Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Nergisli köyündeki bir sürüde LSD hastalığı şüphesi nedeniyle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek bir takım kararlar ürettiklerini söyledi.

Bakan Sennaroğlu, ülkede ilk olarak 27 Kasım tarihinde Sipahi, Yenierenköy ve Yeşilköy’de LSD hastalığının görüldüğünü hatırlatarak, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla bu bölgede hastalık görülen sürülerin itlaf edildiğini, bölgenin karantina altına alınarak, ilaçlama çalışması yapıldığını kaydetti.

“NERGİSLİ’DE 5 HAYVANDA LSD GÖRÜLDÜ, KARANTİNA BAŞLATILDI”

Sennaroğlu, ancak dün itibarıyla Nergisli köyündeki bir sürüdeki beş hayvanda LSD hastalığı şüphesi tespit edildiğini ve derhal itlaf edildiğini bildirdi.

Söz konusu bölgede karantina uygulamasının da yapıldığını ifade eden Sennaroğlu, bu noktada izlenecek yol haritasını belirlemek için ilgili tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı düzenlediklerini belirterek, toplantıda bir takım kararların üretildiğini kaydetti.

ALINAN TEDBİRLER

Bakanlık yetkilileri, Veteriner Dairesi, Hayvancılık Dairesi yetkilileri, AB Koordinasyon Merkezi yetkilileri, YDÜ Veteriner Fakültesi Dekan ve Dekan Yardımcısı, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği üyeleri, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı’nın da katıldığı toplantıda üretilen kararları da kamuoyuyla paylaşan Sennaroğlu, tedbirleri şöyle sıraladı:

“Söz konusu hastalık halk sağlığı açısından herhangi bir risk içermemektedir. Et ve süt gibi hayvansal gıdaların tüketilmesi halk sağlığı açısından bir sıkıntı teşkil etmemektedir.

KONU BAKANLAR KURULU’NA GÜNDEMİNE GİRECEK

Hastalığa bağlı verim düşüşü nedeniyle hayvan üreticilerinin ekonomik kaybına neden olmaması için aşılamanın yapılması ve konunun yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirilmesi karara bağlanmıştır.

TÜM BÜYÜKBAŞLARA AŞI

Ülkedeki tüm büyükbaş hayvanların aşılanması için gerekli aşının temin çalışmaları derhal başlatılacaktır.

Karantina tedbirleri hastalık şüphesi görülen bölge olan Nergisli’de de uygulanmaya derhal başlanmıştır.”SENNAROĞLU’NDAN GÜNEY KIBRIS’A İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Bakan Sennaroğlu, açıklamasında yalnızca Kuzey Kıbrıs’ı değil tüm adayı etkileyecek bu hastalığın Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmayı gerektirdiğini vurgulayarak, bu yönde işbirliği çağrısı yaptı.

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler