1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VE İŞTE 'SON 1001'
VE İŞTE SON 1001

VE İŞTE 'SON 1001'

Ülkemizin tanınmış müzisyenlerinden emekli öğretmen yazar Yıltan Taşçı’nın “Son 1001” isimli fotoğraf sergisi dün gece Lefkoşa’daki Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninin ardından sanatseverlerle buluştu. Ser

A+A-

 

 

Ülkemizin tanınmış müzisyenlerinden emekli öğretmen yazar Yıltan Taşçı’nın “Son 1001” isimli fotoğraf sergisi dün gece Lefkoşa’daki Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninin ardından sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışını Taşçı’nın uzun yıllardır birlikte çalıştığı müzisyen arkadaşı Kıbrıslı Rum Adamos Katsantonis yaparken, sanat ve basın dünyasından pek çok tanınmış sima açılışta yer aldı. 

Serginin açılışı sırasında bir konuşma yapan Taşçı, sanatçıların yaşadıkları çağın tanıkları olduğunu ve kendi çağlarındaki antidemokratik eylemlerden en çok rahatsızlık duyan kesim olduğunu söyledi.

Kendisinin ise bu çağda en fazla rahatsızlık duyduğu konunun, Kıbrıslı Türklere dayatılan asimilasyon politikaları ile nüfus yapısının her geçen gün bozulması, Kıbrıslı Türklerin azınlığa düşmesi ve gelinen aşamada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları olduğunu ifade etti.  

“İrademiz gasp edilmektedir. Kimliğimiz tehdit altındadır. Kültürümüz yok edilmeye çalışılmaktadır” diyen Taşçı, “Sözün kısası şudur aslında: Kansız bir soykırım uygulanmaktadır. Bu kansız soykırımı protesto etmek için bu sergiyi açıyorum” dedi.

Sergiye maddi ve manevi katkı koyanlara teşekkür eden Taşçı, sözlerini Filiz Naldöven’in “Kimlik Çiçeği” isimli şiirini okuyarak sonlandırdı.

Yıltan Taşçı’dan sonra söz alan Kıbrıslı Rum müzisyen Adamos Katsantonis, Kıbrıslı Türklerin sayılarının her geçen gün azaldığını, bunun da güney Kıbrıs’ta bulunan pek çok insanı rahatsız etti.

Tüm Kıbrıslıların bir aile olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin yok olması halinde Kıbrıs’taki ailenin dağılacağını söyleyen Katsantonis, “Umarım gelecekte bu tür sergiler açılır” şeklinde konuştu.

14 Ekim Cuma gününe kadar mesai saatleri sırasında ziyarete açık kalacak olan sergide 25 adet çalışma sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler