1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAŞEL'DE GREV 15. GÜNÜNDE
TAŞELDE GREV 15. GÜNÜNDE

TAŞEL'DE GREV 15. GÜNÜNDE

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi (TAŞEL)’de 4 işçinin işten durdurulması üzerine işyerinde örgütlü Dev-İş’e bağlı Emek-İş sendikası tarafından 2 Ağustos’ta başlatılan süresiz grev 15. gününü doldurdu. TAK muhabirinin konuyla ilgili

A+A-

 

 

Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi (TAŞEL)’de 4 işçinin işten durdurulması üzerine işyerinde örgütlü Dev-İş’e bağlı Emek-İş sendikası tarafından 2 Ağustos’ta başlatılan süresiz grev 15. gününü doldurdu.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Mehmet Seyis, işverenin yasa tanımaz tavrını sürdürdüğünü kaydetti.

Seyis, hükümetin yasa dışı davranan işverene karşı tedbir alması ve yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Seyis, “İşveren, davranışlarıyla ne hükümeti, ne yasaları dinliyor. Yasaları ve hükümeti tanımayan işverenler bu ülkede çalışma izinli olarak bulunuyorlar. Artık top hükümette. Hükümetin yaptırım uygulaması gerekir. Gerekirse çalışma izinleri iptal edilmelidir” diye konuştu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile dün bir görüşme yaptıklarını kaydeden Seyis, hükümetten kendilerine hak vermesinin ötesine geçmesini ve işverene müeyyide uygulamasını istediklerini kaydetti.
Söz konusu 4 işçinin sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını, işverenin işyerini sendikasızlaştırmaya çalıştığını savunan Seyis, “Biz maaş artışı için greve çıkmadık. Ülkede işsizlik can yakıyor. Üstelik TAŞEL’deki işten durdurmalar yasalara aykırı bir şekilde yapıldı. 4 işçi tekrar işe alınsın, sorun derhal çözülür” diye konuştu.

TAŞEL’in yıllık kazancının 15-16 milyon dolar olduğunu söyleyen Seyis, 4 işçinin işe alınmasının sorun yaratmayacağını, bu işçilerin şirkete bir yıllık maliyetinin Gazimağusa Limanı’nda bekleyen ham maddenin bir haftalık maliyetinden daha az olduğunu söyledi.

25 Temmuz’da greve gideceklerini açıklamalarına rağmen işverenin grevi kırmak amacıyla 1 Ağustos tarihinde rakı ham maddesi, şişe ve kadeh getirdiğini kaydeden Seyis, limanda bekleyen bu malların grev nedeniyle patlama ihtimali gibi bir durumun söz konusu olmadığını, gerekli tedbirlerin alındığını ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler