1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK MESAJI NE OLDU?
İLK MESAJI NE OLDU?

İLK MESAJI NE OLDU?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik yürütülen müzakerelerden çözüm beklediklerini, ancak bunun ne pahasına olursa olsun bir çözüm değil, adil ve kalıcı bir çözüm olması gerektiğini bildirdi. Çiçek

A+A-

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik yürütülen müzakerelerden çözüm beklediklerini, ancak bunun ne pahasına olursa olsun bir çözüm değil, adil ve kalıcı bir çözüm olması gerektiğini bildirdi.

Çiçek bu konudaki açıklamayı, Cumhuriyet Meclis Şeref Salonu’nda iki ülke parlamento heyetleri arasındaki gerçekleşen görüşmenin başında yaptı.

Cemil Çiçek, Kıbrıslı Türklerin hiçbir zaman 1974 öncesine kimse tarafından döndürülemeyeceğini, dönmeyeceğini ifade ederek, adanın gerçeklerinin ortada olduğunu, bunun da adada eşik iki halk, iki devlet ve iki demokrasi şeklinde şekillendiğini belirtti.

Çiçek, Kıbrıs sorununun çözülmemesinin sorumlusunun KKTC ve Türkiye olmadığını, esas sorumlunun soruna bezirgan mantığıyla bakan Rumlar ve onlara destek veren bir kısım ülkeler olduğunu kaydetti.

Genel olarak ülkelerin, sorunlarını çözerek Avrupa Birliği’ne (AB)’ye üye olduğunu anlatan Çiçek, AB’nin sorunu çözmeden Kıbrıs Rum Yönetimi’ni üye kabul ederek hata yaptığını, şimdi de bu hatasını KKTC ve Türkiye’ye ödetmeye çalıştığını söyledi.

Çiçek, tecrit ve izolasyonların bedel ödetmeye örnek olduğuna işaret ederek, dünyada biraz hak, adalet vicdan, insanlık varsa izolasyonların asla kabul edilmemesi gerektiğini anlattı.

TMBB Başkanı Cemil Çiçek, Türk tarafının kalıcı, adil bir barış istediğini, ancak “tek taraflı bir aşkın da olmayacağının herkesçe bilindiğini” kaydetti.

Çiçek, TBMM ve mecliste temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan heyetin geleneklere uygun olarak ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yaptığına işaret ederek, ziyaretin gerçekleşmesine yönelik davet nedeniyle Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’e teşekkür etti.

Çiçek, yarım asırdır adaya değişik sıfatlarla gelip gittiğini belirterek, Türkiye ile KKTC arasındaki karşılıklı ilişkinin resmi ziyaretten öte bir gönül ve kardeşlik ilişkisi olduğunu söyledi.

Cemil Çiçek, bu bağlamda ilişkinin Kıbrıs Türkü’nün mutluluk ve refahına yönelik olduğunu ısrarla vurgulayarak, iki ülke arasında her anlamda yoğun ilişki olduğunu; buna bağlı olarak parlamentolar arasındaki işbirliğinin yeni dönemde de artarak devam edeceğini kaydetti.

Çiçek, Türkiye parlamentosunun önünde yasalar, yeni anayasa gibi geciktirilmeden yapılması gereken pek çok reform olduğunu; benzer bir sürecin KKTC parlamentosunun önünde de bulunduğunu düşündüğünü anlatarak, geciken her adımın gelecek nesillere olumsuz yansıyacağını belirtti.

“Eski model arabayla yola devam edemeyiz” diyen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, reformların zamanında hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de kabulde yaptığı konuşmada, TBMM heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

EROĞLU ÇİÇEK’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’ye günü birlik resmi ziyaret gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ve heyetini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığına gelişinde Cemil Çiçek ve heyetini kapıda karşılayan Cumhurbaşkanı Eroğlu ve cumhurbaşkanlığı yetkilileri daha sonra kabul salonuna geçtiler.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kabulde yaptığı açıklamada, bu yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununu çözmeye çalıştıklarını, niyet varsa çözüleceğini ancak 1974’de saatlerin durmadığının, hayatın devam ettiğinin ve 1974 öncesine dönüşün mümkün olmadığının bilinip ona göre hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, “Biz Kıbrıs’ta çözümden yanayız ama çözüm diye ortaya konulan şey ileride daha büyük çözümsüzlüğe yol açmamalı, sürekli olmalı...Çözüm olmayacaksa olmasını zorlamanın faydası yok. Bu zaman kaybı olur”dedi.

Kabulde Çiçek ve heyetine TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akca eşlik ederken, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör de hazır bulundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1497 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler