1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS İFADE VERİYOR
HRİSTOFYAS İFADE VERİYOR

HRİSTOFYAS İFADE VERİYOR

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yarın ilk kez patlamayla ilgili konuları araştırmak üzere oluşturulan tek kişilik komite önünde sorulara yanıt vereceK

A+A-

 

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Mari deniz üssünde 13 kişinin ölümüne yol açan patlayıcıların tehlikeli olduğunu bildiğini gösteren belgenin ortaya çıkması üzerine siyasi partiler Hristofyas’a yönelik eleştirilerde bulundular.

Simerini gazetesine göre DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis, gün ışığına çıkan belgelerin, Hristofyas üzerinde odaklanan siyasi sorumlulukların boyutunu ortaya koyduğunu ifade etti.

DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos da, yayınlanan belgenin, yaşanan trajedinin siyasi sorumlusunun Hristofyas olduğunu gösterdiğini  söyledi. Papadopulos, pazartesi günü Hristofyas’ın bu ağır sorumluluğu üstlenmesini beklediklerini belirtti.

DİKO Genel Sekreteri Kiriakos Kenevezos ise, Hristofyas’ı yalan söylemekle suçladı.

EDEK Basın Sözcüsü Dimitris Papadakis, gerek BM ve AB büyükelçilerin ifadelerinin, gerekse dün yayımlanan belgenin siyasi sorumlulukları açığa çıkardığını ve tartışılmaz bir şekle soktuğunu ifade etti.

EVROKO Siyasi Büro üyesi Stavros Violaris de, yarın Hristofyas’ın patlamayla ilgili araştırma yapmak üzere oluşturulan tek kişilik komiteye vereceği ifadede, siyasi ve diplomatik görüşmelerdeki ilgili tüm belgelerin de eklenmesini istedi.

Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu ise, tek kişilik komite çerçevesinde dün ışığına çıkan belgelerin, siyasi sorumluluğun Hristofyas’ta olduğunu daha da netleştirdiğine işaret etti.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu,söz konusu belgenin, Hristofyas’ın Suriye ve İran’ı patlayıcıların imha edilmesine ikna etmek için çalıştığını gösterdiğini söyledi.

Belgede bahsedilen toplantının, yükle ilgili güvenlik sebeplerinden dolayı değil, yükün imhsının ileri götürülmesi için yapıldığını söyleyen Stefanu, belgedeki yer alan ifadelerde yükün tehlike durumuna ilişkin doğru değerlendirmenin yapılmadığına belgede “bazı tehlikelerden” bahsedildiğine dikkat çekti.

HRİSTOFYAS YARIN İFADE VERİYOR

Mahi gazetesi de, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın yarın ilk kez patlamayla ilgili konuları araştırmak üzere oluşturulan tek kişilik komite önünde sorulara yanıt vereceğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, önce Komite huzuruna çıkacak ve kendi konuşmasını yapacak; ardından da Komite Başkanı Polis  Poliviu’nun sorularına yanıt verecek.

Gazete, Hristofyas’ın yarın patlamada hayatını kaybedenlerin aileleriyle de karşı karşıya geleceğini kaydetti.

Habere göre komitenin çalışmalarını yürüttüğü Maliye Bakanlığı’nda yarın Hristofyas için ek güvenlik önlemleri alınacak. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler