1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS DA İFADE VERECEK
HRİSTOFYAS DA İFADE VERECEK

HRİSTOFYAS DA İFADE VERECEK

Savunma Komitesi’nin Patlamayla ilgili raporu tamamlandı Raporda isim vermeden Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas da sorumlu tutuldu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi Savunma Komitesi, 13 kişinin ölümü ve ülkenin en büyük elektrik santrali Vasiliko&#

A+A-

Savunma Komitesi’nin Patlamayla ilgili raporu tamamlandı

Raporda isim vermeden Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas da sorumlu tutuldu

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi Savunma Komitesi, 13 kişinin ölümü ve ülkenin en büyük elektrik santrali Vasiliko’nun ağır hasar görmesiyle sonuçlanan Mari’deki deniz üssündeki patlamaya ilişkin raporunu tamamladı. Raporda ismen belirtilmese dahi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da olaydan sorumlu tutulduğu bildirildi.

Alithia gazetesi: “Meclis: Dimitris Hristofyas’a Da Sorumluluk Yüklüyorlar, AKEL Hemfikir Değil – Hristofyas Da İfade Verecek” başlıkları altında verdiği haberinde, raporun nihai şeklini oluşturan Savunma Komitesi’nin, Hristofyas’a ve Rum hükümetine açıkça sorumluluk yüklediğini yazdı.

Gazete raporda, Rum hükümetinin üst düzey de dahil olmak üzere birçok yetkilisinin, “Monchegorsk” gemisinin yükü olan patlayıcıların Güney Kıbrıs’ta muhafaza edilmesi ve muhafaza şekline ilişkin kararlardan sorumlu olduklarının vurgulandığını belirtti.

Raporun dünkü görüşülmesinde, Milletvekili Zaharias Kulias’ın başta Rum Haber Alma Teşkilatı (KİP) olmak üzere olaydan sorumlu kurumların ismen belirtilmesini talep ettiğini, ancak bu talebin reddedildiğini yazan gazete, raporun son şeklinin Pazartesi günü komite üyelerine sunulacağı ve her birinin kabul edip etmediğinin kayda geçirileceğini vurguladı.

Raporda özetle, patlamaya sebep olan patlayıcıların muhafaza edilmesinde tüm kademelerde ihmallerin bulunduğu, muhafaza yerinin alelacele belirlendiği ve siyasi sebeplerin güvenlikten üstün tutulduğu ifade ediliyor.

Gazete, daha sonra raporun Rum Meclisi’nde oluşturulan “ad hoc” komiteye ve tek kişilik araştırma müfettişi olarak atanan Polis Poliviu’ya teslim edileceğini yazdı.

Haberde ayrıca, komitede yer alan AKEL’li milletvekillerinin şu ana kadar herhangi bir görüş ortaya koymadıkları, ancak milletvekillerinin bu raporu kabul etmelerinin de beklenmediği ifade edildi.

HRİSTOFYAS DA İFADE VERECEK

Gazete, soruşturmayla görevli Poliviu’nun patlamaya ilişkin sorgusu sırasında Hristofyas’ın da ifadesine başvuracağını yazdı.

Poliviu’nun soruşturması çerçevesinde Rum bakanlar, eski RMMO komutan ve yetkilileri ile gerekli gördüğü diğer kişileri sorgulayacağını, en son olarak da Hristofyas’ı ifade vermeye çağıracağı belirtildi.

İTFAİYECİLER BİLMEDEN ÖLÜME GİTTİLER

Fileleftheros ise, Rum polisinin konuya ilişkin sürdürdüğü cezai kovuşturma çerçevesinde, patlama öncesinde çıkan yangına müdahale etmek amacıyla olay yerine giden itfaiyecileri gösteren bir video kaydına ulaştığını, kayıttan itfaiyecilerin tehlikeli bir yangına gittiklerinin farkında olmadıklarının anlaşıldığını yazdı.

Habere göre cep telefonuyla çekilen ve itfaiyecilerin patlama yerine vardıkları anları gösteren kısa videoda itfaiyecilerin, patlayıcıların alev almalarına ilişkin sözleri yer alıyor.

Gazete ayrıca, yangın sırasında bölgede bulunan ve patlamada yaralanan bir RMMO askeri tarafından çekilen benzer bir videonun daha polisin elinde bulunduğunu yazdı.

Haberde, Rum polisinin soruşturmasını sürdürdüğü ancak herhangi bir tutuklama gerçekleştirmeden önce soruşturmayı yürüten Poliviu’nun raporunu bekleyeceği de ifade edildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1005 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler