1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gazze katliamı: Ölü sayısı 805'e yükseldi
Gazze katliamı: Ölü sayısı 805e yükseldi

Gazze katliamı: Ölü sayısı 805'e yükseldi

Yaşamını yitirenler arasında bir hamile kadın da bulunuyor

A+A-

BM kararlarına daha önce defalarca uymayan İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 805'e yükseldiği bildirildi.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine kara, hava ve denizden düzenlediği saldırılarda 190'ı çocuk, 97'si kadın ve 47'si yaşlı olmak üzere 805 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 207 kişinin yaralandığını belirtti.

Günün ilk saatlerinde Gazze'deki tarım arazilerinin ve evlerin hedef alındığı saldırılarda 3 Filistinlinin daha hayatını kaybettiğini ifade eden Kudra, ölenler arasında Deyru'l Belah kentinde evine saldırı düzenlenen hamile bir kadının da bulunduğunu kaydetti.

BAN :“İSRAİL'İN, GAZZE'DEKİ OKUL VE SİVİLLERİN SIĞINDIĞI DİĞER NOKTALARI BOMBALANMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Diğer taraftan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in, Gazze'deki bir okulu bombalamasını "şiddetle" kınadı.

Irak'ın Erbil kentinde resmi temaslarda bulunun Ban, gazetecilerin, İsrail ordusunun, sivillerin sığındığı BM okulunu hedef almasını hatırlatması üzerine, "İsrail'in, Gazze'deki okul ve sivillerin sığındığı diğer noktaları bombalanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu bombalamalar sırasında birçok çocuk ve kadının yanı sıra Birleşmiş Milletler çalışanları da hayatını kaybetti. Filistin halkına yardım etmek ve halkı, savaş bölgesinden uzaklaştırmak için girişimlerimiz sürüyor" dedi.

BM Genel Sekreteri, Hamas'ın roket saldırılarını da kınadığını belirtti. Ban, İsrail'in Hamas'a yönelik operasyonlarında sivillere dikkat etmesi gerektiğini ifade ederken BM İnsan Hakları Komisyonunda bir soruşturmanın devam ettiğini hatırlattı.

Ban, iki tarafın da çatışmalarda, halkın güvenliğine dikkat etmesi gerektiğini tekrarladı. Ban, ayrıca Ramallah'taki durumun BM Güvenlik Konseyi tarafından görüşmeye alındığı bilgisini paylaştı.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzey doğusundaki Beyt Hanun'da evlerini terk eden sivillerin sığındığı bir Birleşmiş Milletler okulunu tank ateşiyle vurmuş, saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybederken, 200'den fazla kişi de yaralanmıştı.

(AA)

Bu haber toplam 1051 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler