1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERDOĞAN BM'YE SESLENDİ
ERDOĞAN BMYE SESLENDİ

ERDOĞAN BM'YE SESLENDİ

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 66’ncı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak “Şimdi ilgili tüm taraflardan beklentimiz; Rum yönetiminin sadece adada değil, tüm bölgede gerginl

A+A-

 

 

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 66’ncı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak “Şimdi ilgili tüm taraflardan beklentimiz; Rum yönetiminin sadece adada değil, tüm bölgede gerginliğe neden olabilecek bu girişimlerinin durdurulması yönünde etkin çaba sarf etmeleridir. Aksi takdirde biz de gereğini yapacağız” dedi.

Erdoğan, konuşmasında “Kıbrıs'ta yarım asırdır devam eden sorunun, artık adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme kavuşması gerektiğini” vurguladı. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2004 yılındaki BM Planı, çözümün parametrelerinin belli olduğunu, ancak Rum tarafında çözüm iradesinin olmadığını göstermiştir. Türk tarafı, her zaman çözüm yönünde iradesini ortaya koymasına rağmen halen izolasyondan kurtulamamıştır. Buna rağmen, Kıbrıs Türk tarafı çözüme ve barışa olan bağlılığını korumuş, BM gözetiminde yeniden başlatılan müzakerelere iyi niyetle katılmıştır. Hedef, müzakerelerin bu yıl sonuna kadar sonuçlandırılması ve çözüm planının gelecek sene başında referandumlarda onaylanmasını takiben birleşik yeni Kıbrıs'ın Avrupa Birliği içindeki yerini almasıdır. Türkiye olarak biz de söz konusu takvim çerçevesinde bir an evvel çözüme ulaşılması için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Ancak, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu buna izin vermediği takdirde, Kıbrıs Türk halkının geleceğinin bu şekilde ilanihaye sürüncemede bırakılmasına artık daha fazla bir garantör ülke olarak izin vermeyeceğimizi de vurgulamak isterim. Rum tarafının içinde bulunduğumuz kritik aşamada, Ada'nın tek yönetimiymiş veya Kıbrıs Türkleri adına da karar verme yetkisi varmış gibi hareket etmesini kabul edemeyiz.

Rum tarafının kendi başına deniz yetki alanları belirlemeye, bu alanlarda petrol ve doğalgaz aramaya kalkışması, zamanlaması ve muhtemel sonuçları bakımından son derece sorumsuz bir davranıştır. Rum tarafının adeta bir kriz çıkarmaya yönelik bu tek yanlı hareketleri karşısında Türkiye ve Türk tarafı sağduyu içinde hareket edecek, ancak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını da koruyacaktır. Şimdi ilgili tüm taraflardan beklentimiz, Rum yönetiminin sadece adada değil, tüm bölgede gerginliğe neden olabilecek bu girişimlerinin durdurulması yönünde etkin çaba sarf etmeleridir. Aksi takdirde biz de gereğini yapacağız.”

Öte yandan, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul için gittiği New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yaptığı görüşmede, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin doğalgaz ve petrol arama faaliyetleriyle ilgili olarak, “İki taraf da çekilirse biz buna razı oluruz. Bu konuda Rum tarafına telkinde bulunabilirsiniz. Aksi takdirde Rumların adımı, Kıbrıs'taki çözüm sürecini baltalar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1766 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler