1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÊKONOMİK PAKET UZLAŞISI
ÊKONOMİK PAKET UZLAŞISI

ÊKONOMİK PAKET UZLAŞISI

KIBRIS (RUM) HÜKÜMETİ VE SENDİKALAR EKONOMİK PAKET KONUSUNDA ANLAŞTI AKEL DIŞINDAKİ PARTİLERDEN TEPKİ GELDİ KIBRIS (Rum) Hükümeti ile sendikalar, ekonominin düze çıkarılması amacıyla daha önce hazırlanan ekonomik paket üzerinde anlaşmaya vardı. Kıbrıs'

A+A-


KIBRIS (RUM) HÜKÜMETİ VE SENDİKALAR EKONOMİK PAKET KONUSUNDA ANLAŞTI

AKEL DIŞINDAKİ PARTİLERDEN TEPKİ GELDİ

KIBRIS (Rum) Hükümeti ile sendikalar, ekonominin düze çıkarılması amacıyla daha önce hazırlanan ekonomik paket üzerinde anlaşmaya vardı.

Kıbrıs'ın güneyinde yayımlanan gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında, Maliye Bakanı Kikis Kazamias ile SEK, PEO ve PASİDİ’yle dün akşam yapılan toplantıda, Hükümet’in partilerle 22 Temmuz’da uzlaşmaya vardığı ancak açıklanmayan paket içerisinde yer alan emeklilik maaşına ilişkin önemli önerilerin çıkarıldığını yazdılar.

Politis, sendikaların, kamu alanındaki memurların aldığı emeklilik maaşlarından vergi alınmasını ve emeklilik maaşlarının hesaplanmasına değişiklik yapılmasını kabul etmediklerine dikkati çekti.

Habere göre, sendikalar, KDV oranlarının artırılması ve devlet giderlerinin düşürülmesi amacıyla üç yıllığına veya ne kadar zaman gerekirse, memur maaşlarından yüzde 3 oranında katkı alınması, Dulluk Fonuna yüzde 2 oranında -daha önce yüzde 0.75’ti- katkıda bulunulması, kamuya giriş baremlerinin yüzde 10 düşürülmesi konusunda Hükümet’le uzlaşmaya vardı.

Sendikaların ayrıca bir dizi vergi tedbirini de kabul ettiğini yazan gazete, ekonomik paket içerisinde KDV’nin yüzde 15’ten, yüzde 17 oranına artırılmasının bulunduğunu da anımsattı.

STEAFANU

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, dünkü açıklamasında, ekonomik paketin, Meclis’e götürülmesi amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacağını söyledi.

AKEL

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Maliye Bakanı Kikis Kazamias’la dün yaptıkları görüşmeden memnun bir şekilde ayrıldıklarını belirterek paketin dengeli olduğunu, yapısal sorunların göğüslenmesini hedeflediğini söyledi.

Kiprianu, Kazamias’ın kendilerine; 2012 bütçesiyle birlikte Meclis’e sunulacak ikinci bir paketin de hazırlanmakta olduğu bilgisini de verdiğini ifade etti.

AKEL DIŞINDAKİ PARTİLER TEPKİLİ

Simerini gazetesi ekonomi eki, Hükümet ve sendikaların uzlaşamaya vardığı ekonomik paketin Rum Meclisi’nden geçme perspektifinin bulunmadığını; bunun da, DİKO, EVRO.KO ve Çevrecilerin; Maliye Bakanı Kikis Kazamias’la dün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığını belirtti.

Habere göre DİKO, EVRO.KO ve Çevreciler, yaptıkları açıklamada, Kazamias’ın kendilerine sunduğu paketin, Rum Başkanlığı’nda yapılan toplantıda sunulan paket olmadığını, bu nedenden dolayı Meclis tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirttiler.

Gazete Maliye Bakanı Kikis Kazamias’ın bugün ise DİSİ ve EDEK partileriyle bir araya gelerek ekonomik pakete ilişkin bilgi vereceğini yazdı.

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler