1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Dürüst tehdit ediyor'
Dürüst tehdit ediyor

'Dürüst tehdit ediyor'

Öğretmenler sendikaları, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün, "kendilerini tehdit ettiğini" savundu

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün, “kendilerini tehdit ettiğini” savundu.

 

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ile KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, aileler ve öğrencilerden gelen bilgi ve duyumları değerlendirmek için Eğitim Bakanı’ndan randevu talep ederek cevap beklerken “Bu yıl Atatürk Öğretmen Akademisi’ne öğrenci alınmayacak“ açıklaması geldiğini savunarak, bunun AÖA’nın kapatılacağı yönündeki geçmişten gelen kaygıları doğruladığını ileri sürdü.

 

Bunun üzerine sendikalar olarak öğrenci ve ailelerin bu konudaki hassasiyetine tercüman olmak üzere birlikte “Atatürk Öğretmen Akademisine öğrenci alınması gerektiğine” dikkat çeken bir eylem yaptıklarını ifade eden sendika yöneticileri, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst’ün BRT’de yayınlanan televizyon programına katılarak sendika yöneticilerine yönelik olarak “benim personelimin bugünden itibaren eylem yapmalarına müsaade etmeyeceğim” açıklaması yaptığını savundu. Sendikacılar açıklamada şu iddialarda bulundu:

 

“Yasaları bildiğini zanneden Sn. Eğitim Bakanına Öğretmenler Yasasının 71. Maddesine bir kez daha bakmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Ayrıca Sn. Eğitim Bakanı, bizleri, uluslararası kuruluşlarca da Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak da görülen ve hiçbir ülke tarafından tanınmayan KKTC’nin bağımsızlığına karşı savaş veren kişiler olarak niteleyerek haddini aşmış ve bizi birtakım güç odaklarına karşı hedef tahtası yapma gayreti içerisine girmiştir.

 

Sn. Dürüst şunu da iyi bilmelidir ki bizler Kıbrıslı Türklerin bu adada sosyal ve kültürel değerlerini koruyarak yaşaması için her türlü kavgayı verdik ve vermeye devam edeceğiz. Kuru gürültüye asla pabuç bırakmayacağız.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler