1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ'IN DURUMU STABİL
DENKTAŞIN DURUMU STABİL

DENKTAŞ'IN DURUMU STABİL

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumunda bir değişiklik yok. Eski bakanlardan İsmet Kotak’ın derin koma hali ise devam ediyor.

A+A-

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumunda bir değişiklik yok. Eski bakanlardan İsmet Kotak’ın derin koma hali ise devam ediyor.

 

YDÜ Hastanesinde bugün düzenlenen basın toplantısında doktorlar İsmet Kotak ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda, ilk sözü alan YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen, toplantıyı hastanelerinde tedavi gören iki devlet büyüğünün sağlık durumlarını kamuoyuyla paylaşmak için düzenlediklerini belirtti.

 

Kotak’ın 20 Ağustos’tan beri hastanelerinde yattığını, kalp sorunu nedeniyle acil ameliyata alındığını ancak beynindeki sorun nedeniyle koma durumunun devam ettiğini belirten Erkmen, Denktaş’ın ise bayramın birinci günü hastanelerine geldiğini ve geldiği güne göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.

 

ÖZMENOĞLU

 

Nöroloji Anabilim dalı başkanı Mehmet Özmenoğlu, Kotak’ın bugün hastanelerindeki 13. günü olduğunu ve derin koma durumunun devam ettiğini söyleyerek, yoğun bakım destek ünitesinde tedaviye devam ettiklerini ancak koma durumunun düzelme göstermediğini ifade etti.

 

1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ise, bilincinin uykuya eğilimli olduğunu, sözel uyarılara yanıtının iyi olduğunu, yoğun bakım destek ünitesinde tutulduğunu anlatan Özmenoğlu, Denktaş’ın özel bir solunum cihazıyla desteklendiğini kaydetti.

 

SÜER

 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzamanı Kaya Süer ise, Denktaş’ın akciğerinde enfeksiyon tespit ettiklerini ve uygun tedaviye başlandığını, ateşinin olmadığını ve laboratuar değerlerinde düzelme kaydedildiğini söyledi.

 

RASMUSSEN

 

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Finn Rasmussen de, Denktaş’ın zattürresi olduğunu ve bunu 2. kez yaşadığını belirterek, ateşinin olmadığını ve hastalığının kontrol altında tutulduğunu aktardı.

 

Denktaş’ın güçlü bir bünyesi olduğunu bildiklerini ancak yorgun olduğunu kaydeden Rasmussen, zor bir hastalık sürecinden geçtiğini ama oldukça ümitli olduklarını söyledi.

 

Rasmussen, “solunum desteğinden ayırmayı planlamıştık ancak bugün yapmamaya karar verdik yakında yapmayı planlıyoruz” diyerek, ekip olarak çalıştıklarını ve küçük parçaları birleştirerek bir yere varmaya çalıştıklarını belirtti.

 

KAPTANOĞLU

 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilimdalı Başkanı Erkan Kaptanoğlu ise, Denktaş’ın 24 Mayıs’ta inme geçirerek hastanelerine geldiğini yaklaşık 45 gün tedaviden sonra bir tarafında kuvvetsizlikle taburcu edildiğini hatırlatarak, sonrasında ise Ankara’da geçirdiği beyin kanamasının ardından ameliyat olduğunu ve yeniden YDÜ’ye geldiğini anlattı.Geldiği zaman şuurunun uykulu olduğunu ancak dün itibariyle şuurunda hızlı bir açılma meydana geldiğini ve gün boyunca gözlerinin açık olduğunu belirten Kaptanoğlu, bugün biraz daha uykulu olduğunu ve biraz da yorgun göründüğünü anlattı.

 

Kaptanoğlu, “biz bu dalgalanmaları daha önce de yaşadık önceki seferden de biliyoruz. Biz bütün hastane her gün başında toplanarak değerlendirmelerde bulunduklarını ve günün gidişine bakıyoruz” dedi.

 

Denktaş’ın durumunun stabil olduğunu ancak aşmaları gereken önemli bir hastalık ve önemli bir ameliyat olması nedeniyle durumun ciddiyetini korunduğunu belirten Kaptanoğlu, “Biz onun ne kadar güçlü olduğunu bildiğimizden atlatacağına inanıyoruz” dedi.

 

Kaptanoğlu, beyin kanamasının sebebinin sorulması üzerine ise, ileri yaşlarda aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde basit çarpmalardan sonra çok sık görülen bir durum olduğunu belirterek tedavisinin de oldukça kolay olduğunu vurguladı.

 

Hastanenin Dışilişkiler Sorumlusu Ahmet Savaşan ise, toplantının sonunda bundan sonraki basın toplantısının Pazartesi saat 11.00’de yapılacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 600 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler