1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ÇEKİRGE İSTİLASI
ÇEKİRGE İSTİLASI

ÇEKİRGE İSTİLASI

Tarım Dairesi, Ercan Havalimanı ile DÜÇ Keçicilik Ünitesi arasında kalan kıraç arazilerde yoğun çekirge sürüsüne (Fas Çekirgesi) rastlandığı bildirdi.

A+A-

Tarım Dairesi, Ercan Havalimanı ile DÜÇ Keçicilik Ünitesi arasında kalan kıraç arazilerde yoğun çekirge sürüsüne rastlandığı bildirdi, bölgedeki hayvan ve arazi sahiplerini uyardı

Tarım Dairesi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi; Tarım Dairemiz tarafından yapılan arazi kontrollerinde, Ercan Havalimanı ile DÜÇ Keçicilik Ünitesi arasında kalan kıraç arazilerde yoğun çekirge sürüsüne (Fas Çekirgesi) rastlandı. Çekirgeler bitkileri yemek, sapları kesmek suretiyle zarar yaparlar. Tek yıllık ve çok yıllık bitkilerin yeni sürgün ve filizlerini, yaprak ve çiçeklerini, hatta dane ve meyvelerini de yemek suretiyle ekonomik zarara yol açarlar. Epidemi yaptığı yıl ve yerlerde, % 100’e varan oranda zararlara neden olabilmektedir. Bunun yanında, bazı çekirgelerin virüs taşıdıkları ve temiz bitkilere bunları bulaştırdıkları da tespit edilmiştir.

Bu nedenle Ercan Havaalanı ile DÜÇ Keçicilik Ünitesi arasında kalan kıraç arazilerde çekirgelere karşı, Tarım Dairesi Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle, 8 Nisan 2019 tarihinden itibaren mücadele başlatılacaktır.

Bu bölgelerde ikinci bir duyuruya kadar hayvan sahiplerinin hayvanlarını otlatmamaları ve arazi sahiplerinin hasat yapmamaları önemle duyurulur.

 

Fotoğraf arşiv

Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler