1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAKAN DESTEK ARIYOR
BAKAN DESTEK ARIYOR

BAKAN DESTEK ARIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin, Sosyal güvenlik sistemindeki reform çalışmaları nedeniyle ilgili sektör temsilcilerine ziyaretleri sürüyor

A+A-

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sosyal Güvenlik sistemindeki reform çalışmaları nedeniyle ilgili sektör temsilcilerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Türk - Sen’i ziyaret etti.

Mevcut sosyal güvenlik sisteminin gelir - gider dengesizliği nedeniyle açığı bulunduğunu hatırlatan Ünverdi, sorunun tüm toplumun ortak sorunu olduğunu ve sistemin sürdürülemez hale geldiğini anlattı.

Şerife Ünverdi, Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik sisteminin, toplumun geleceğe güvenle bakması ve ülkenin dünya standartlarına uygun normlara getirilmesi için uğraştıklarını kaydetti.

BIÇAKLI

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise, Sosyal Sigortalar ve Güvenlik sisteminin gelir - gider dengesiyle oluştuğunu ifade ederek, geçmişte de yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak için düzenlemeler yapıldığını ve bu sebeple emeklilik yaşının 55’den 50’ye indirildiğini söyledi.

Bıçaklı, hazırlanan tasarının fikrine karşı olduklarını vurgulayarak, devletin bu konuda yasal mükellefiyetlerini yerine getirmesi, sigortalara borcunu ödemesi ve mallarını nemalandırması halinde yaşanan ekonomik sıkıntının ortadan kalkacağını savunarak, şayet kalkmazsa o zaman kendilerinin de ellerini taşın altına koyabileceklerini kaydetti.

Devletin hazırladığı yasayla bir kez daha çalışanın haklarını budamaya çalıştığını savunan Bıçaklı, “Bu tasarı, 90 dakikalık maçtın 70. dakikasında oyunun kurallarını değişmeye çalışan hakeme benziyor” dedi.

Emeklilik yaşının ülkedeki ölüm yaşına bakılarak hesaplanması gerektiğini ifade eden Bıçaklı, Sigorta Fonu’nun içindeki sıkıntıya bakılarak emeklilik yaşının belirlendiği başka ülke olmadığını öne sürdü.


 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ni ziyaret etti.

 

Sosyal güvenlik sistemindeki reform çalışmaları nedeniyle ilgili sektör temsilcilerine ziyaretler düzenleyen Bakan Ünverdi, Çiftçiler Birliği’ne ziyaretinde, çiftçilerin sıkıntılarını dikkate alacak bir sosyal güvenlik sistemi için çalışmak istediklerini dile getirdi.

 

KABAKÇI

 

Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Bakan’la görüşmelerinde, tarım sektörünün düzenli geliri olmayan bir sektör olduğuna işaret ederek, özellikle kuraklık yaşanan dönemlerde çiftçilerin zorlandığını dile getirdi.

 

Sosyal sigortalar bakımından tarım sektörüne daha esnek davranılması gerektiğini de söyleyen Kabakçı, 10 yılın 5’i kurak geçen bir ülkede, sosyal sigortalara kayıtlı işçilerin sıkıntı yaşadığını ve bu kişileri rahatlatacak bazı düzenlemeler gerektiğini de ifade etti.

 

Kabakçı, artık tarım sektöründen kopmalar görüldüğünü de hatırlatarak, sektöre yeni atılacak genç kesimin ya sosyal sigortalardan muaf olması veya devletten teşvik almaları gerektiğini savundu.

 


 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, başlattığı ziyaretler kapsamında Kıbrıs Türk Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği’ni ziyaret etti.

 

Ünverdi, birlik başkanı Naimoğulları ve birlik üyelerine yeni Sosyal Sigortalar Yasası hakkında bilgi verirken yaptığı konuşmada, Sosyal Sigortalar ile ilgili sorunlar bulunduğunu ve yapısal bir reform yapılması, bunun için de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

 

 

NAİMOĞULLARI

 

Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları da,

ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılardan tarım sektörünün de etkilendiğini, bundan dolayı sigortalara yatırım yapılamadığını, bakanlığın bir araştırma yapması durumunda da en fazla yatırım yapılamayan kesimin tarım sektörü olduğunun görüleceğini ifade ederek, bakanlığın, bu durumda olanlara destek vermesini veya yardımcı olmasını istedi.

 

Emeklilik yaşının 60’a yükseltilmesini de savunduklarını, ancak tarım sektörünün ağır bir iş olduğunu, ne kışı ne yazı ne gecesi ne gündüzü olduğunu ifade eden Naimoğluları, emeklilik yaşının yükseltilmesi için bir geçiş dönemi bulunmasını, ayrıca emeklilik yaşının 55 civarı olmasını düşündüklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 995 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler