1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TKP-YG aday tanıtım şöleni bu akşam...
TKP YG  adayları belirlendi

TKP YG adayları belirlendi

Değişim ve Kurtuluş İttifakı dün akşam düzenlediği “ Değişim ve Kurtuluş Şöleni ” ile 7 Ocak 2018 Erken Genel Seçimleri milletvekili adaylarını yaptığı ön seçimle belirledi

A+A-

TKP Yeni Güçler ile BKP’nin oluşturduğu Değişim ve Kurtuluş İttifakı dün akşam düzenlediği “ Değişim ve Kurtuluş Şöleni ” ile 7 Ocak 2018 Erken Genel Seçimleri milletvekili adaylarını yaptığı ön seçimle belirledi. “Değişim ve Kurtuluş’ temalı şölende  SOS sevilen şarkıları ile kulakların pasını silerken, şölende sahne alan Folklor Ekibi de katılımcılara görsel bir şölen sundular. Daha sonrasında Demokrasi ve emek mücadelesinde hayatını kaybeden demokrasi şehitleri ve yakın bir zamanda geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Mertekçi ve BKP kurucularından Özker Özgür anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

YDÜ Kütüphane Salonunda  gerçekleşen şölende TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Sonay Adem ve BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün katılımcılara hitaben söz aldılar.

MEHMET ÇAKICI

Şölene katılan partililere hitaben “burada olduğunuz için çok mutluyum” diyerek söze başlayan, TKP Yeni Güçler Başkanı Mehmet Çakıcı, Ülkenin sil baştan değişime ihtiyacı olduğunu söyledi. Çakıcı, “ Bu eski siyaset yapısı bitmeli ve yerine yeni bir yönetim gelmelidir. Çünkü bu ülkede değişmesi gereken çok şey var. Halen daha Kamu reformu, sağlık reformu, eğitim reformu, tarım reformu yapılmadı. Ülkede sivilleşme ve demokratikleşme gerçekleşmedi” dedi.

“Özel bir zümrenin hegemonyası altında bu ülke 40 yıldır yönetiliyor” açıklamasında bulunan Çakıcı, “ UBP, CTP ve DP gibi partilerin bu yapıyı koruyan siyasetleri halen daha devam etmektedir. Bu düzen, bu ganimet düzeni artık değişmeli ve bunlardan tümüyle kurtulmalıyız. Bunun içinde güçlü donanımlı, tecrübeli insanların yanında gençlerin de bulunduğu bir siyasi partiye bir güce ihtiyacı var. Buda TKP Yeni Güçler’dir.” dedi.

İZZET İZCAN

TKP-Yeni Güçler ile BKP bir çatı altında ittifak için bir araya geldi diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Ülkemizde kötü ve olumsuz koşullar var. Bu ülkede partizanlıklarla, demokrasiden yoksun baskıcı bir rejim altında Kıbrıs Türk Halkı yaşamaktadır. Emek sömürülmektedir. Bu bağlamda insanlarımızın kurtuluşunu sağlamak hedefi ile birlikte hareket etmek için bir çatı altında mücadele etmeye karar verdik. Gerçek anlamda ülkemizde değişimi sağlayarak toplumun kurtulmasına ve rahat bir nefes almasını sağlayacağız” dedi.

SONAY ADEM

“Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler ve ittifak politikası çerçevesinde birlikte yola çıktığımız Birleşik Kıbrıs Partisi’nin değerli üyeleri, bu memlekette artık gerçekten bir değişimin, dönüşümün gerçekleşmesi gerektiği için bir araya gelmişlerdir” ifadeleriyle konuşmasına başlayan TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Sonay Adem,  Artık bu ülkede umudun yitirildiği, halkımızın artık bu memlekette bir şey olmaz dediği noktada birleşerek yeniden ve yeniden umudu yeşertmek, canlandırmak ve artık kanıksanan ganimetçi sermaye kesiminin partisi ve yeni yetme sermayenin partisinden bu memleketi kurtarmak için yola çıkıyoruz dedi.

SALİH SONÜSTÜN

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün konuşmasına, “ Değerli dostlar, gönül arzu ederdi ki bu akşamki bu geceye sadece iki parti olarak değil ama bu ittifak için elimizi uzattığımız birleşik Kıbrıs sevdalılarına bu kokuşmuş düzeni yıkabilmenin tek hedefi olan ve bunu da kendilerine hedef teşvik eden diğer siyasi partiler ve sendikalar da bu değişim ve kurtuluş ittifakına el verseydiler ve bu coşkuyu daha da geniş bir şekilde yapabilseydik.

Değerli dostlar, bu ittifak, kolay kurulmadı. Bu ittifak bir amaç için kuruldu. Neydi bu ittifakın amacı? Hesabı sorulmayan Ercan Havaalanındaki yolsuzlukların hesabını sorabilmek için kuruldu. Bunun yanında daha bin bir tane yolsuzluklar vardır ki maalesef araştırması gerekenler sus pus oldular, ses çıkarmıyorlar! Bütün yaptıkları işleri hasıraltı etmektir. İşte bu ittifak 8 Ocak Tarihinde bu yapılan yolsuzlukların hesabını teker teker soracaktır. Bunun sizlere bu akşam burada sözünü veriyorum. Amacımız hedefimiz barış içinde yaşayacak bir Kıbrıs’ı kurmak için, onun için buradayız ve bu mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

OY VERME İŞLEMİ

Konuşmaların ardından Sami Dayıoğlu başkanlığında oluşturulan sandık kurulunun ve YSK tarafından görevlendirilen memurlar eşliğinde, 7 Ocak 2018 Erken Genel Seçimlerinde Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler’den milletvekili adaylarının tespiti ve sıralamaların yapılacağı seçime gidildi.  Aday sıralamasının yapıldığı oylama ve sayım işlemi sabah saatlerine kadar sürdü. Yapılan sayım sonrasında Değişim ve Kurtuluş İttifakının kontenjan ve tüm adayların listesi aşağıdaki gibidir.

LEFKOŞA ADAYLARI                          

1. Dr.MEHMET ÇAKICI

2. İZZET  İZCAN

3.TÖZÜN TUNALI

4.FAHRİ ONBAŞI

5.Av. SEDA OKGÜL

6.MEHMET DAVULCU

7.SEVAL OYALTAN

8.REŞAT SOYLUKAL

9.KEMAL YALKIN AYKUTLU

10.FATMA ALÇICIOĞLU

11.BAHİRE KOREL

12.HEDİYE YİĞİTER

13.AYŞE CAN

14.YUSUF AKAMA

15.AHMET AVANO

16.UĞUR BARANİ

 

MAĞUSA ADAYLARI                         

1.SONAY ADEM

2.MUSTAFA EMİROĞLULARI

3.TAMER KARAKAŞLI

4.AHMET İŞBECEREN

5.ALİ GÜLLE

6.BAKİYE LORD

7.CAFER KOÇAK

8.DR. EMİR GÜL

9.HATİCE SERPİL ÇAĞANSEL

10.BAHADIR CEVHER

11.İBRAHİM KORHAN

12.HİBETİ EVGİNEL

13.UMUT KADI

 

GİRNE ADAYLARI               

1.SALİH SONÜSTÜN

2.SERAL ÇETİNDAL

3.SEVDA MELEK BULUT

4.ERTUĞRUL BİLDAĞ

5.ELİF GÜMÜŞMADEN

6.HÜSEYİN HAKANSOY

7.ALİ KUTLUER

8.MEYREM KARAAZİZ

9.YURDAER GARİP

10.GÜLLER KARAMALLİ

 

İSKELE ADAYLARI                              

1. MUSTAFATARHAN

2. ALİ ŞAMALİ

3. MEHMET TAŞ

4. ESMA KIZIL

5. HÜSEYİN BEYAZ

 

GÜZELYURT ADAYLARI                     

1. ZÜHAL KORELİ

2. EMİN TAŞKER

3. İPEK    ÖZSOY

4. ÜMRAL VOLKAN

 

LEFKE ADAYLARI                

1. ALİ ÜNCÜ

2. HASAN İZZET DİNÇOĞLU

 

Bu haber toplam 4130 defa okunmuştur
Etiketler : , ,