1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tek dil: ‘Barış dili’
Tek dil: ‘Barış dili’

Tek dil: ‘Barış dili’

YENİDÜZEN Genel Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı, “Üç dilli web projemiz, tek bir dili yaratmak içindir, barışını dilini…”

A+A-

Avrupa Komisyonu’nun himayesinde, YENİDÜZEN tarafından hazırlanan üç dilli web sitesi “LemonCY.eu” Avrupa Günü’nde tanıtıldı

 

Didem MENTEŞ

‘Avrupa Günü’nde önemli bir projenin de tanıtımı yapıldı: LemonCY.eu
9 Mayıs “Avrupa Günü” Ledra Palace’daki Dayanışma Evi’nde bir dizi etkinlikle kutlandı. Avrupa Günü kutlamaları kapsamında, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği'nin destek ve finansmanlığında,YENİDÜZEN ve UNITED MEDIA tarafından yürütülen üç dilli web sayfası “lemonCY.eu”  tanıtıldı.
Ayrıca Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği’nin bir girişimi olan “The Meeting Point” odasının da açılışı gerçekleştirildi.
Kokteyl eşliğinde düzenlenen gün dolayısıyla Kıbrıs Avrupa Komisyonu Temsilciliği Başkanı Yorgo Markopuliotis, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstanstinos Yorgacis, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu konuşmalar yaptı.
LemonCY.eu web alanının tanıtımı ise YENİDÜZEN Gazetesi Genel Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı ile sitenin Yunanca Editörü Yorgos Kakouris, Türkçe Editörü Osman Kalfaoğlu ve Web Editörü Cansu Nazlı tarafından yapıldı.
Dayanışma Evi The Meeting Point için de konuşmalar yapıldı, önemi anlatıldı.

“The Meeting Point” ve “lemonCY.eu” tanıtıldı

Kıbrıs Avrupa Komisyonu Temsilciliği Başkanı Yorgo Markopuliotis, Avrupa Günü dolayısıyla yapılan etkinlikler ve projeleri anlattı.
Markopuliotis, Avrupa Komisyonu destek ve finansmanlığıyla hayata kazandırılan üç dilli web sayfası “lemonCY.eu” hakkında kısa bilgi verdi.

Mutluyakalı: “Sayfanın amacı tek bir dile ulaşmaktır; barış…”

YENİDÜZEN Gazetesi Genel Müdür ve Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı ise üç dilli web sayfası “lemonCY.eu”nun  hayata geçirilmesinin kendileri için heyecan verici bir proje olduğunu söyledi. “Avrupa Günü’nde barış gazeteciliği adına gurur duyduğumuz bir projeyle karşınıza çıkıyoruz” diyen Cenk Mutluyakalı, barış süreçlerinde diyaloğun önemine dikkat çekti.
YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Mutluyakalı sözlerini şöyle tamamladı:
“Artık 3 dilli bir web alanımız olsa da, bu sayfanın amacı tek bir dile ulaşmaktır; bu dil barışın dilidir… Bu dil hoşgörü ve işbirliğinin dilidir”

Kakouris: “Arzu edilen dilde haber okunabilir”

Son olarak ise “lemonCY.eu” internet sitesi Yunanca Editörü Yorgos Kakouris siteyle ilgili bilgi verdi. Kakouris, isteyenlerin arzu ettikleri dil seçeneklerinden haberleri okuyabileceklerini, arşivden de yararlanabileceklerini aktardı. Okuyucuların, akademisyenlerin ve uzmanların gönüllü haber, makale ve paylaşımları ile kendilerine ulaşabileceklerini belirten Kakouris, info@lemonCY.eu adresinden iletişim kurulabileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2617 defa okunmuştur