1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Ön şartlarla sonuca ulaşamayız'
'Ön şartlarla sonuca ulaşamayız'

'Ön şartlarla sonuca ulaşamayız'

Akıncı, yazılı açıklama yaparak Kıbrıs müzakereleriyle ilgili Kıbrıslı Rum liderliğinin tavrını değerlendirdi.

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum liderliğinin 17 Mayıs’ta ortaya çıkan “öncelikle güvenlik- garanti konularını, ardından da toprak düzenlemelerini tamamlayalım da sonrasında diğer 4 başlığı hallederiz” anlayışındaki yeni tavrını kabullenmelerinin kesinlikle mümkün olmadığını vurguladı.

Akıncı, bu yeni tavrın, mutabakatlara aykırı olduğu gibi, iyi niyetli ve çözüme odaklanan bir tavır da olmadığını kaydederek “Her gün, her saat Rum lider ve gerekse sözcüleri tarafından tekrarlanan bu ön şartlı yaklaşımlarla olumlu bir sonuca ulaşmak olanaksızdır” dedi.

Kıbrıslı Türk lider  Akıncı, yazılı açıklama yaparak Kıbrıs müzakereleriyle ilgili Kıbrıslı Rum liderliğinin tavrını değerlendirdi.

“SONUCA ULAŞILMAK İSTENİYORSA…”

Kıbrıs sorunu müzakerelerinde ele alınan altı başlık bulunduğunu ve bu başlıkların birbiriyle ilintili olarak müzakere edileceğinin anlaşılmış hususlardan biri olduğunu hatırlatan Akıncı, gelinen aşamada sonuca ulaşmak isteniyorsa, henüz mutabakat sağlanamamış konuların bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak ve resmin tamamına odaklanılarak yol alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Bunun içinde elbette güvenlik-garanti konuları da yer alacaktır. Güvenlik boyutunun ele alınması Kıbrıslı Türkler için de önemlidir. Hatta Rum tarafının düşündüğünden daha da önemlidir” dedi.

“BU ÖN ŞARTLI YAKLAŞIMLA OLUMLU SONUCA ULAŞMAK OLANAKSIZ”

Akıncı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ne var ki Rum liderliğinin 17 Mayıs’ta ortaya çıkan ‘öncelikle güvenlik- garanti konularını, ardından da toprak düzenlemelerini tamamlayalım da sonrasında diğer 4 başlığı hallederiz’ anlayışı içindeki bu yeni tavrını kabullenmemiz kesinlikle mümkün değildir. Bu yeni tavır, mutabakatlara aykırı olduğu gibi, iyi niyetli ve çözüme odaklanan bir tavır da değildir. Her gün, her saat Rum lider ve gerekse sözcüleri tarafından tekrarlanan bu ön şartlı yaklaşımlarla olumlu bir sonuca ulaşmak olanaksızdır.”

Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
Etiketler : ,