HALKTA BAYRAM SEVİNCİ YOK

'HALKTA BAYRAM SEVİNCİ YOK'

Hür-İş ile Büro-İş, ayrı ayrı mesajlarda, halkın bayramını kutladı ve hükümete eleştirilerde bulundu.

A+A-

 

Hür-İş ile Büro-İş Ramazan Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladıkları ayrı ayrı mesajlarda, halkın bayramını kutladı ve hükümete eleştirilerde bulundu.

 

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu yazılı açıklamasında, iki bayramın yaşandığı bu günde halka daha iyi günlerden bahsetmek istemelerine rağmen bunu dile getirecek ortamın olmadığını savunarak, ülkede devlet eli ile her tür felaketin arttığını iddia etti.

 

Latifoğlu, hükümetin sosyal patlamalara neden olacak kriminal olaylara çare aramak ve esas neden olan kontrolsüz nüfusa çözüm üretmek yerine, bütçeyi denkleştirmek ve siyasilerin kararları sonucu mali sıkıntıya girmiş olan sosyal sigortalara çare diye tek taraflı olarak kazanılmış hakları bir bir ortadan kaldırdığını savunarak, şu iddiaları ortaya koydu:

 

“Kamu çalışanlarının ücretlerinin %40 azaltılması eşel mobilin kaldırılması sonucu ücretlerin dövizde yaşanan artışla birlikte %30 geriye gittiği günümüzde özel sektör çalışanlarının da cebindeki para Sosyal Sigortayı kurtarmak adına %2 azaltılmak istenmekte ve emekli yaşı 60’a çıkartılmak istenmektedir. Buna karşı tepkiler yükselirken diğer taraftan özel sektör çalışanlarının geleceği olan İhtiyat Sandığını batıracak adımlarda atılmaya başlamıştır. Bu çerçevede İhtiyat Sandığı yatırımları da %2 azaltılma yoluna gidilmiştir.

 

Bu yapılırken İhtiyat Sandığını yönetmek ve fonu geliştirmek için atanmış olan yönetim kurulu üyelerinden devlet temsilcileri fonun esas sahipleri olan işçilerin temsilcilerinin kabul etmemesine rağmen aldıkları talimat doğrultusunda davranarak prim azaltılmasına evet demişlerdir. Bu yetmemiş daha da ileri gidilerek iç tüzüğe aykırı olarak toplantıya katılanların kararları imzalanmasına gerek duyulmadan karar uygulanmıştır.

 

Tüm bu yaşananlar ortada iken Başbakan ‘birbirimize tökezleyen değil destek olan bir anlayışla çalışarak bütünlüğümüzü sağlamalıyız’ demektedir. Ülkenin içinde bulunduğu sorunları aşmak için hiçbir adım atılmaz ülkeyi kurtarma adına yalnız çalışanların kazanımları ve ücretleri geriye götürmek çözüm olarak görülüyorsa biz Hür-İş Federasyonu olarak bunda yokuz. Bu böyle bilinmelidir.”

 

Latifoğlu, vatandaşların bayram sevincini yaşayamadığını savunduğu bugünde 30 Ağustos Zafer Bayramını da kutlayarak, Ramazan Bayramının hayırlı olmasını diledi ve bundan sonraki bayramlarının daha iyi şartlarda yaşamasını temenni etti.

 

BÜRO-İŞ

 

Bür-İş Başkanı Hüseyin Akyön de, ülkedeki ekonomik krizle boğuşan çalışanların bayram öncesi yapılan ödemelerle bir nebze rahatladığını, ancak hükümetin katı tutumunun devam ettiğini savunarak, hükümetinin kazanılmış hakları bir bir ortadan kaldırdığını ileri sürdü.

 

Eşel mobil hayat pahalılığı sistemi, SSK yasasındaki istenen değişiklik ve son bakanlar kurulundan geçen İhtiyat Sandığı prim yatırımlarının %4’e düşürülmesinin hükümetin “unutkanlıklarından bazıları” olduğunu savunan Akyön, “Unutkanlıkları diyorum çünkü hükümetin son kullanma tarihi geçmiştir” görüşünü öne sürdü.

 

Akyön, “ülkede böylesi karamsar bir tablo yaşanırken çalışanın yarının ne olacağını bilmezken hükümetin refah içinde oruç tutmayanlara lüks otellerde iftar yemekleri verirken, sendikalar her bakanlar kurulu sonrası hangi kazanılmış hakkın geri alınacak kararı çıkmasını beklerken başta Büro-İş genel de ise tüm çalışanların Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar mutluluk ve esenlikler dilerim” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur