1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Yaşam İçin Çal Söyle, Nükleere Hayır De"
Yaşam İçin Çal Söyle, Nükleere Hayır De

"Yaşam İçin Çal Söyle, Nükleere Hayır De"

Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali’ne karşı yapılacak ektinlik 25 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’de Lefkoşa Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

A+A-

Nükleere Hayir Platformu basın toplantısı düzenleyerek "Yaşam İçin Çal Söyle, Nükleere Hayır De"  etkinliğine tüm halkı katılmaya çağırdı.

Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali’ne karşı yapılacak ektinlik 25 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’de Lefkoşa Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Nükleere Hayir Platformu’nun konu ile ilgili basın açıklaması şöyle:
        
Değerli basın emekçileri, değerli halkımız,
Son günlerdeki seçim atmosferinin yarattığı yoğun ve hareketli gündeme rağmen
dikkatinizi çekmek istediğimiz, en az seçimler kadar önemli, hatta belki daha da
fazla halkımızın kaderini, geleceğini etkileyen bir konu söz konusu: Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali.

Haritaya basit bir göz atmayla herkesin görebileceği gibi Akkuyu, evimize çok yakın.
Nerdeyse ülkemizde bir nükleer santral kurulmuşcasına endişeliyiz ve bize, halkımıza, çocuklarımıza bunu reva görenlere de öfkeliyiz. Çünkü nükleer santraller bir atom bombası gibi tehlikeli ve risklidir.Kaza olması halinde yayılacak radyasyondan etkilenecek kişiler, bir sonraki
kuşakları da hesaba katmak gerektiğinden binlerle, milyonlarla ifade edilmektedir. Hiçbir kaza yaşanmasa bile hem doğal yaşamın ve Akdeniz'deki canlıların bu tesisten olumsuz etkileneceği hem de halk sağlığı açısından başta kanser olmak üzere önemli riskler taşıdığı bilimsel gerçekler arasınadır.

ÇED Raporunun sahte imzalarla sunulduğunu ve eksikliklerine rağmen Türkiye makamlarınca
alel acele onaylandığını da biliyoruz. Türkiye'deki dava süreci devam ederken ve Mersin'de ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde de binlerce insan nükleere hayır derken, hala daha temel atma törenleri yapılmakta. Onlarca ilinde aynı anda yaşanan elektrik kesintisinin sebebini bir haftada açıklayamayan bir devlet, yanı başımıza nükleer santral kurmaktadır ki elektrik arızası halinde
böylesi bir santralde kaza olma riski çok yüksektir.

Türkiye Hükümeti, çevre hukukunun en temel prensiplerinin getirdiği uluslar arası sorumluluklarından kaçınarak, nükleer santralin doğrudan etki alanı içerisindeki halkımıza ve hükümete hiçbir şey sorma veya açıklama gereği duymadan kararlar almakta.Oysa, özellikle Çernobil ve Fukuşima felaketlerinden sonra Avrupa ülkeleri, aşamalı olarak nükleer santrallerden vazgeçip yenilenebilir enerji üretimine kanyak aktarmaktadırlar.

İşte bu nedenlerle bizler, çevre ekoloji örgütleri, sağlık örgütleri, kültür dernekleri, halkımızın emek örgütleri sendikalarımız ve konuya duyarlı siyasi yapılar ile birlikte Nükleere Hayır Platformu adı altında bir süredir mücadele etmekteyiz. Sadece Akkuyu'da değil dünyanın hiç bir yerinde nükleer santral kurulmasını istemiyoruz.Sesimizi duyurmak ve nükleerin tehlikelerini anlatmak için bu güne kadar yaptığımız imza kampanyası, panel, eylem gibi çalışmalarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Ve tarihin yaşadığı en acı nükleer felaket olan Çernobil'in yıl dönümünde  "Yaşam İçin Çal Söyle, Nükleere Hayır De" sloganıyla bir konser düzenliyoruz. Bazıları bugün de aramızda olan müzisyenlerimizin ve sanatçılarımızın değerli katkısı, gönüllü desteğiyle halkımıza bir kez daha, "radyoaktif olma aktif ol" diyoruz.

25 Nisan Cumartesi günü saat 2'de Selimiye Meydanı'nda başlayacak olan ve sunuculuğunu Serkan Soyalan'ın gerçekleştireceği etkinlikte HAS-DER Halk dansları topluluğu kültürel oyunlarımızı, Baraka Tiyatro Ekibi sokak tiyatrosunu nükleere karşı sergileyecek. Lirik Şiir Grubu'nun şiirleriyle katılacağı etkinliğe şarkılarıyla katılacak müzisyenlerimiz ise şöyle:

Sol Anahtarı
Arda Gündüz
Grup Baria
Kuzey Tarık
Utku Yerebakan ve Hayal Ekibi
Grup Totem
Grup saki
İki Toplumlu Koro ve
Mesarya Bölge Korosu
Ayrıca etkinliğimizde, Mersin Nükleer Karşıtı Platform'dan ve adamızın güneyinden davetlilerimiz de Platformumuzla dayanışmada olacak.
Halka ulaşmamızı sağlayan siz basın emekçilerine ve tanıtımlarımızı
gönüllü olarak yayınlayan Radyo Sim ve Radyo Mayıs'a teşekkür ediyor
ve tüm halkımızı, yaşam için şarkılar söylemeye davet ediyoruz.

25 Nisan Cumartesi saat 2'de Selimiye Meydanı'nda buluşalım...

Nükleere Hayır Platformu

Bu haber toplam 1187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler