1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ünlü hotel sahibine BÜYÜK ŞOK
Ünlü hotel sahibine BÜYÜK ŞOK

Ünlü hotel sahibine BÜYÜK ŞOK

Mardan Palace Otel'in sahibi Telman İsmailov'a büyük şok. Kıbrıs Rum mahkemesi işadamının mal varlığını dondurdu

A+A-

Sabah gazetesi,  “Mardan Palace'a Rum tehdidi” başlığı ile yer verdiği haberde, Kıbrıs Rum mahkemesinin, Mardan Palace Otel'in sahibi Telman İsmailov'un mal varlığını dondurduğu yazdı.

İşte Sabah gazetesinde Kerim Ülker imzasıyla çıkan haber;

Avrupa'nın en pahalı otelleri arasında gösterilen, açılışında dünyaca ünlü yıldızların yer aldığı Mardan Palace'a Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden kötü haber geldi. Lefkoşa Rum mahkemesi, borçlarını ödemediği için ultra lüks otelin sahibi Azeri kökenli Rus milyarder Telman İsmailov'un mal varlığını dondurma kararı aldı. 2010'da Güney Kıbrıs'ta kurulan Sezaria LTD adlı şirket, kendisinden 100 milyon dolarlık borç alan İsmailov'un son ödeme tarihi olan 2013 geçmesine rağmen ödeme yapmadığını iddia etti. Şirket, faizleriyle birlikte 130 milyon dolara çıkan borcunu tahsil edemediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme 130 milyon dolarlık alacağını ödeyemeyen işadamı İsmailov'un gayrimenkul ağırlıklı mal varlığının dondurulmasına karar verdi.

İNGİLTERE'DE DE DAVA AÇACAK

Uluslararası Arbitraj Mahkemesi'ne de başvurmaya hazırlanan Sezaria LTD, alacakları için İsmailov'un gayrimenkullerine göz dikti. Azerbaycan medyası, tahkimin uluslararası bağlayıcılığı bulunduğunu ve borcun ödenmemesi durumunda Mardan Palace'a el konulmasının gündemde olduğunu iddia etti. 3 milyar dolarlık servete sahip İsmailov, 1.4 milyar dolara inşa ettiği Mardan Palace'ı Sharon Stone, Richard Gere, Monica Belluci, Mariah Carey, Seal ve Tom Jones, Paris Hilton gibi ünlü isimlerle Mayıs 2009'da açmıştı. Rus medyası, İsmailov'un bu kadar büyük bir yatırımı ülkeleri yerine Türkiye'de yapmasına tepki göstermişti. İsmailov'a ait Moskova'daki 2 milyar dolarlık Çerkez Pazarı adlı şirket de Temmuz 2009'da kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle kapatılmıştı.

 

sabah

Bu haber toplam 2488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler