1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tsipras: “Akıncı’nın seçilmesi dikkate değer”
Tsipras: “Akıncı’nın seçilmesi dikkate değer”

Tsipras: “Akıncı’nın seçilmesi dikkate değer”

Üçlü Zirve’den “Lefkoşa Deklarasyonu” çıktı

A+A-

 

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki üçlü zirvenin, Kahire Deklarasyonu’nun devamını teşkil eden “Lefkoşa Deklarasyonu”nun benimsenmesiyle tamamlandığı belirtildi.

Üçlü zirve, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kıbrıs Rum radyosu haberinde, üçlü zirvenin odağında enerji konularının bulunduğunu belirtti.

Üç ülke liderinin ortak açıklaması çerçevesinde konuşan Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, doğal gazın bulunmasının, bölgedeki istikrar ve barışa katkı sağlayarak, bölgesel düzeyde, işbirliği için katalizör olması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs sorunun da bugünkü zirvedeki gündemin bir bölümü olduğunu söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler konusunda bilgi verdiğini belirtti.

“Yeni Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte, tüm gücüyle çalışma niyetini” de dile getiren Anastasiadis, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve kalıcı bir çözüm sağlanmasına destek vermesi temennisini de dile getirdi.

ANASTASİADİS-EL SİSİ GÖRÜŞMESİ

Kııbrıs Rum radyosu haberine göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, üçlü zirve öncesinde, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi arasında gerçekleştirilen görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelendirdi.

Hristodulidis, görüşme konusunda yaptığı açıklamada iki ülke arasında, denizcilik, turizm, ekonomi ve enerji alanlarında kısa zaman içerisinde anlaşmalar imzalanacağını belirtti.

Hristodulidis, Mısır’ın ayrıca Güney Kıbrıs’tan doğal gaz temin etmeye de ilgi duyduğunu söyledi.

-----------------------------------

Tsipras: “Akıncı’nın seçilmesi dikkate değer”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin de katılımıyla Güney Kıbrıs’ta yapılan üçlü zirve sonunda, adadaki müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediklerini söyledi ve Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesini “dikkate değer” bir gelişme olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre Çipras, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır’ın çalkantılı bir bölgede “güvenlik kapısını” teşkil ettiğini, işbirliğinin gerek üç ülke gerekse Doğu Akdeniz için yapıcı sonuçlanmasının mümkün olduğunu belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi de açıklamasında, değişmeyen tezlerinin “Kıbrıs halkının tüm toplumlarıyla, bağımsızlık ve egemenliğiyle birlikte bütünlüğü” olduğunu söyledi.

El Sisi ayrıca, “barış, hoşgörü, istikrar ve sosyal adaletle halklarımız için parlak bir geleceği şekillendirme hedefiyle işbirliğini arzuluyoruz” ifadesini de kullandı.

(tak)

Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler