1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TÖRENDE NET KONUŞTU
TÖRENDE NET KONUŞTU

TÖRENDE NET KONUŞTU

20 Temmuz Töreni’nde konuşan Erdoğan Rum Yönetimi çözüm olmadan AB dönem başkanı olursa, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin tamamen donacağını bir kez daha vurguladı. Rumların kaygılarını bırakmalarını istedi. Türkiye Başbakanı Erdoğan’

A+A-

Erdoğan: AB İLE İLİŞKİLER DONDURULACAK

 

20 Temmuz Töreni’nde konuşan Erdoğan Rum Yönetimi çözüm olmadan AB dönem başkanı olursa, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin tamamen donacağını bir kez daha vurguladı. Rumların kaygılarını bırakmalarını istedi.

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle.

 

-Bu topraklarda şehit düşen ve gazi olan kardeşlerimizin aziz hatıralarını da saygı ve minnetle yâd ediyorum.

 

-Tüm dünya bilsin ki Kıbrıs Türkleriyle kardeşliğimiz ve danışmamız ilk günkü gibi taze ve diridir ve böyle devam edecektir. Sadece Kıbrıs Türklerinin değil, insanlığın onurunu sonun kadar savunmak boynumuza borç olsun.

-Barışa olan inanç ve irademizi bir kez daha tüm dünyaya ilan ediyoruz.

 

-KKTC hükümeti ve meclisi ile çağdaş bir devlet olarak bölgesinde barışa katkı sağlayacak bir konumundadır. KKTC bu günlere birlik ve beraberlik içinde milli değerlerine sahip çıkarak gelmiştir.

 

-Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri çerçevesinde bölgemizde güvenlik ve refahı hedefledik. KKTC ile tam bir fikir ve gönül birliği içinde çözüm için çaba sarf ettik ezberleri bozduk. Kıbrıs sorunu tam yarım asırdır BM’nin gündeminde. Çözüm iradesi gösteren taraf KKTC ve Türkiye’dir.

 

-Uzlaşma ve barışa hayır diyen Güney Kıbrıs ödüllendirildi evet diyen KKTC cezalandırıldı. Haksızlıklara rağmen KKTC barış ve çözüm için çaba sarf ediyor. Ama artık bıçak kemiğe dayandı.

 

-3 yılı aşan görüşme sürecinde nihai aşamaya gelindi. 19 görüşme planlanıyor. Netice almayı temenni ediyoruz. Zorlama içine girmek çözüm iradesini sabote etmek olur. Fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalmayacağı herkes tarafından bilinmelidir.

 

-Rumlar eğer çözüm olmadan AB dönem başkanı olursa, Türkiye’nin AB ile ilişkileri tamamen donacaktır. Rumlar AB dönem başkanı olsa da kimse bizden onlarla aynı masaya oturmamızı beklemesin.

 

-Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Rum Yönetimi ve KKTC vardır.

 

-Rum tarafı mesnetsiz kaygılarını bırakmalı. Güney Kıbrıs’ta kilise KKTC elektriğini kullanmak haramdır diyor. Bunlar çağın çok gerisinde yaşıyor. Ben Güney Kıbrıs’a ‘Sizin sorununuz içinizdedir. Türklerden zarar gelmez’ diyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler