1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "TFF’nin girişimi saygısızlık"
TFF’nin girişimi saygısızlık

"TFF’nin girişimi saygısızlık"

TDP Başkanı Özyiğit, TFF’nin girişimini “Kıbrıs Türk halkına yapılmış saygısızlık” olarak değerlendirdi

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) bilgisi olmadan, FIFA’ya başvurarak Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açmak istemesini, “Kıbrıs Türk halkına yapılmış saygısızlık” olarak niteledi.

TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada Cemal Özyiğit, olayın, “yalnızca KTFF ve ülke gençliğine değil, Kıbrıs Türk halkına yapılmış çok büyük bir saygısızlık olduğunu” savundu.

Özyiğit, FIFA’nın, KTFF’yi resmi muhatap kabul ederek görüştüğünü ancak TFF’nin KTFF’ye yönelik “alt yönetim” algısıyla hareket ettiğini ifade etti.

Türkiye’deki takımların Kuzey Kıbrıs’taki futbol kulüplerindeki futbolcuları bedel ödemeden alabilmesinin önlenmesine yönelik TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in, Cumhurbaşkanlığında bir görüşme yaparak KTFF’yi by-pass ettiğini savunan Özyiğit, TFF’nin Kuzey Kıbrıs’taki muhatabının KTFF olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın TFF’nin Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açma girişimini ‘muhteşem’ olarak nitelendirmesini de değerlendiren Özyiğit, “Kıbrıs Türk halkına saygısızlık olan bu girişimi ‘muhteşem’ olarak nitelemesi, nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunun somut bir göstergesidir” dedi.

TÜRKİYE İLE ANTLAŞMA

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında spor ve gençlik alanında yapılan antlaşma ile “ülkedeki sportif ve kültürel aktivitelerin Türkiye’ye devredileceğini” savunan Özyiğit, “Birileri ısrarla devlet kurumlarımızı da devretmeye çalışıyor. Üstelik bu anlaşma halktan gizli yapılıyor” ifadelerini kullandı.

KOP SÜRECİNE DESTEK

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, içinde bulunulan süreçte tek çıkış yolunun Güney Kıbrıs futbol federasyonu (KOP) olduğunu, KTFF’nin bu yönde attığı adımları desteklediklerini kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler