1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Tekerlek izleri" yurt dışında açılıyor
Tekerlek izleri yurt dışında açılıyor

"Tekerlek izleri" yurt dışında açılıyor

Cumhurbaşkanı Akıncı, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Ortopedik Özürlüler Derneği yetkililerini kabul etti

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sanatı ve sanatçıyı desteklemenin önemini vurgulayarak, “Sanatçıya değer vererek daha ileriye götürmek gerek” dedi.

Akıncı, bugün Lefkoşa Belediye Tiyatrosu (LBT) ve Ortopedik Özürlüler Derneği yetkililerini kabul etti.

Kabulde LBT Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy, LTB Kültür Sanat Şube Amiri ve Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Tekerlek İzleri Oyunu’nun yazarı Orkun Bozurt hazır bulundu.

ERSOY

LBT Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy kabulde yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların sorunlarını ele alan Tekerlek İzleri isimli tiyatro oyununu yurt dışında sahnelemek için destek istedi.

Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde oyunun sahnelenmesi için ön çalışma yaptıklarını dile getiren Ersoy, bu yönde Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sanata verdiği öneme işaret etti.

Ersoy, Akıncı’yı 1 Eylül’de açılışı gerçekleştirilecek olan 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin açılışına davet etti.

AKINCI

Sanata ve sanatçıya destek vermenin önemini vurgulayan Akıncı, “Sanatçıya değer vererek daha ileriye götürmek gerek” dedi.

Akıncı, Cumhurbaşkanı olsa da geriye baktığında hayatında iz bırakan olayların başında Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulmasının geldiğini kaydetti.

LBT’nin yıllardır gösterdiği iyi performansın başka alanlarda da gösterilmesi temennisinde bulunan Akıncı, önceki yıllarda düzenlenen festivallerin tüm oyunlarına gittiğini, bu yıl yoğunluğu nedeniyle bunu yapamasa da 1 Eylül’deki açılışa katılacağını kaydetti.

Tekerler İzleri oyununu duygusallık içinde izlediğini; oyunun kendisini çok etkilediğini ifade eden Akıncı, “Bizim yüzleşmemizi sağlayan bir oyun oldu. O gece eminim herkes farkındalıkla salondan ayrıldı”dedi.

Tekerlek izleri oyununun daha fazla insana ulaşması gerektiğini söyleyen Akıncı, sanata destek vermenin görevleri olduğunu; oyunun yurt dışında gösterilmesi için gereken düzenlemeleri yapacağını belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler