1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TDP SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
TDP SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

TDP SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Çakıcı, Parti Genel Merkezi'nde bugün düzenlediği basın toplantısında, TC Başbakanı Erdoğan'ın ziyareti ve bu konudaki gelişmeleri değerlendirdi

A+A-

TDP SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

 

 

“TOPLU İŞKENCE YAPILDI"

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Polis’in, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’nın ziyareti sırasında özellikle 19 Temmuz Salı günü protesto eylemi yapanlara yönelik yaptığı uygulamanın "şiddet" olduğunu savunarak bunun sorumlusunun Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ile Polis Genel Müdürlüğü (PGM) olduğunu iddia etti.

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Parti Genel Merkezi’nde bugün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti döneminde eylem yapan göstericilere karşı polisin yaptığı müdahale ve bu konudaki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Çakıcı, “bilerek, isteyerek ve planlı saldırı” diye nitelediği Polis’in göstericilere müdahalesinin “orantısız güç kullanımı”yla açıklanamayacağını, çünkü özellikle de Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) önünde hiçbir mukavemet yokken, polisin göstericilere saldırdığının açık ve net ortada olduğunu kaydetti.

 

“Toplu işkence” olarak tanımladığı polis saldırısının adresini Türkiye, GKK ve PGM olarak gösteren Çakıcı, TDP’nin “toplu işkenceyle” ilgili olarak en geç bu hafta sonuna kadar uluslararası kurumlara gerekli şikayetleri yapacağını söyledi.

 

“KUTLAMALARA KATILMADIK…”

 

Çakıcı, TDP’nin “polisin Kıbrıs Türk halkına yönelik saldırısını protesto etmek, toplu işkenceye hayır demek” amacıyla 20 Temmuz kutlamalarına katılmadıklarını açıklayarak, Türkiye Başbakanı Erdoğan ile görüşmelerinde de bunu "halk adına" dile getirdiklerini belirtti.

 

 

GÖRÜŞMEDE KONUŞULANLAR

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın görüşmede nüfusun azlığı nedeniyle 4 çocuk konusunu açtığını ifade eden Çakıcı, buna karşın kendilerinin Erdoğan’a, “nüfusun yeterli olduğunu, hatta nüfus artışı nedeniyle ekonomik zorluklar yaşandığını, bu nedenle nüfus artışına gerek olmadığını, yıllık evlilik sayısının 3 bin civarında olduğunu, nüfusun vatandaş yapılanlarla birlikte yeterli olduğunu” söylediklerini anlattı.

 

Çakıcı, görüşmede Kıbrıs Türk halkının kendi kendisini yönetmek istediğini” Başbakan Erdoğan’a söylediklerini kaydetti.

 

Türkiye Başkanı Erdoğan’ın “sendikaların her yerde grev yapma hakkı olmaması, ayrıca, Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) üye olmayan sendikaların dikkate alınmaması” yönünde görüş ortaya koyduğunu belirten Çakıcı, kendilerinin ise tüm sendikaların ILO üyesi olduğunu, eylem yapan toplumsal varoluşu talep eden sendikalara tepki duymak yerine, taleplerini anlamak için çaba sarf edilmesi gerekliliği üzerinde durduklarını söyledi.

 

Mehmet Çakıcı, görüşmenin tümünde elde ettikleri izlenimin, “Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın başta eylemler ve talepler olmak üzere yanlış bilgiye sahip olduğu veya yanlış bilgilendirildiği” yönünde olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler