1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. TAŞEL'de süresiz grev 2. gününde
TAŞELde süresiz grev 2. gününde

TAŞEL'de süresiz grev 2. gününde

DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikasının örgütlü olduğu TAŞEL Ltd’de başlayan süresiz grev devam ediyor.

A+A-

 

DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikasının örgütlü olduğu TAŞEL Ltd’de başlayan süresiz grev devam ediyor.
EMEK-İŞ Genel Başkanı Koral Aşam dün yaptığı yazılı açıklamada, grevin; “TAŞEL Ltd.’in yüzde 33 iştirakli kurum olduğunu reddetmesi, bu kapsamdaki işçinin hayat pahalılığı ödeneğini uygulamaması ve işverenin baskıcı, tehditkar tutumunu devam ettirmesinden dolayı” başlatıldığını kaydetmişti.
TAK muhabirinin dün ulaştığı Aşam süresiz grevin devam ettiğini ifade etti.

------------------------------------------------------


Sendikal Platform’dan Dev-İş’in Taşel’deki grevine destek
“Hükümet ve sermaye işbirliğine son verilmeli”

“Sendikal Platform, Dev-İş’in TAŞEL fabrikasında yaptığı greve destek verme kararı aldı.
Buna bağlı olarak bugün saat 11.00’de Sendikal Platform içerisindeki sendika temsilcileri, TAŞEL fabrikasına giderek, orada basın toplantısı düzenleyecek.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, Sendikal Platform adına yaptığı yazılı açıklamada, dün toplanan Sendikal Platform’un bazı kararlar aldığını kaydetti.

TAŞEL’de basın toplantısı yapılması kararının yanı sıra, asgari ücretliye reva görülen 55’TL’lik artışın da kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olunduğunu belirten Gökçebel, sendikaların, hükümetin işverenlerle bu tutumu sürdürmesi durumunda birlikte tavır geliştireceklerini belirtti.

“Eşel mobilin kaldırıldığı, hayat pahalılığı ödeneğinin dondurulduğu ve eksi çıkartıldığı, dövizin yükselişi ile alım gücünün yüzde 60’lara düştüğü bir dönemde çalışanların, en düşük gelirlilerin korunması gerekmekteyken, bir darbe daha vurulmuştur” diyen Gökçebel, 55 TL’lik artışın tüm toplumla dalga geçmek anlamı taşıdığı görüşünü dile getirdi.

İşçi tarafını temsil eden sendikaların bu artışa itiraz ettiğini ifade eden Gökçebel, “Hükümet ve sermaye işbirliğine son verilmeli ve bu itiraz değerlendirilerek hatadan dönülmelidir. Çalışanını kölelik sınırlarına mahkûm etmek isteyen bu anlayışla ekonomik kalkınmanın, büyümenin olmayacağı algılanmalıdır” dedi.

Ekonomi büyürken kriz bahaneleri ile çalışanlara, dar gelirlilere sürekli yüklenilmesinin adalet olmadığını söyleyen Gökçebel, çalışma barışını bozan, sosyal dengesizlikleri artıran bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kamu-Sen, Taşel Grevi’ne destek belirtti

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, TAŞEL grevine destek belirtti.

Özkardaş konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “TAŞEL'de başlatılan ve emekçinin alın teri mücadelesi olan süresiz greve tam destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında “Emekten yana olduğunu iddia edenlerin hükümet oldukları dönemlerde, emekçilerin grev ve eylem yaptıkları, hatta sendikalı oldukları için işten atıldıkları günleri tekrar yaşamak istemiyoruz” ifadelerine yer verdi. (TAK)

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler