1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SÜREÇ İÇİNDE KIBRIS MUTFAĞI'
SÜREÇ İÇİNDE KIBRIS MUTFAĞI

'SÜREÇ İÇİNDE KIBRIS MUTFAĞI'

Işık Kitabevi’nin 24’üncü Kitap Fuarı’nda Kıbrıs yemekleri konuşuldu

A+A-

 

 

 

 

Didem MENTEŞ

Işık Kitabevi’nin 24’üncü Kitap Fuarı dolayısıyla süren etkinlikte dün Kıbrıs mutfağı anlatıldı. Gençlik Merkezi’nde yer alan fuarda dün akşam ilk olarak Ersen Sururi ve Zeliş sahne alırken, ardından “Süreç İçinde Kıbrıs Mutfağı” temasıyla Zekai Altan ve Akova Kadınlar Biriliği Başkanı Aysel Bodi panel düzenledi.

Etkinlikte Kıbrıs Mutfağı’ndan lezzetler stantta sunulurken, kitap satışları da Gençlik Merkezi’nde sürmeye devam etti. Kadınların Kıbrıs Mutfağı’na gösterdiği ilgi de dikkatlerden kaçmadı.

 

YEMEKLERİMİZ

Etkinlikte ilk olarak Ersen Sururi, Zeliş ve Uğur üçlüsü seyircilere güzel bir müzik ziyafeti sundu. “Barış” dolu şarkıları seyircilerle paylaşan grup, güçlü bir alkış topladı. Bu sırada etkinliğe katılanlar Kıbrıs mutfağında bulunan; herse, dolma, zeytinli, hellimli, Kıbrıs helvası ve tahin pekmezini deneme şansı buldu. Müzik dinletisinin ardından saat 21.30’da “Süreç İçinde Kıbrıs Mutfağı” temasıyla Zekai Altan ve Akova Kadınlar Biriliği Başkanı Aysel Bodi birer sunum yaptı. Sözlü ve görsel olarak Kıbrıs mutfağını anlatan konuşmacılar, Kıbrıs yemeklerinin tarihçesine de kısaca değindi.

 

KIBRIS MUTFAĞI

İlk olarak Aysel Bodi bir konuşma yaparak kadınlar birliği olarak 150 yemek tarifi, tatlılar ve Türk kahvesinden oluşan Kıbrıs Mutfağı ile ilgili çıkardıkları kitap hakkında bilgi verdi. 230 sayfadan oluşan yemek kitabının 4’üncü basıma ulaştığına ve halktan yoğun ilgi gördüğüne dikkat çekti. Anne ve ninelerden alınan tariflerle kişilerin isimleri de kullanılarak yazılan yemek tariflerinin, devamının geleceğini aktardı. Bodi, yemek kitabının öncelikle Kıbrıs mutfak kültürünün kayıt altına alınması için ve İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanarak Kıbrıs Mutfağı’nı dünyanın değişik yerlerine taşımak için yapıldığını dile getirdi.

Aysel Bodi’nin ardından, Kıbrıs Mutfağı’nda ve yemek konusunda araştırmacı yazar olan Zekai Altan ise slayt gösterisi ile Kıbrıs Mutfağı’nın tarihçesine ve değerine değinerek genel bir bilgi verdi.

Altan Kıbrıs Mutfağı’nın önemine dikkat çekerek katılanlara teşekkür etti.

 

 Bu haber toplam 1181 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler