1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Simerin: 'Hellim Savaşı' bizim tarafın lehine dönüyor
Simerin: Hellim Savaşı bizim tarafın lehine dönüyor

Simerin: 'Hellim Savaşı' bizim tarafın lehine dönüyor

Kıbrıs Rum tarafının, Tarım Bakanı Nikos Kuyalis’in şahsi son karşı-hamlesi ile “Hellim Savaşı”nı kazanıyor göründüğü iddia edildi.

A+A-

 

Simerini “‘Hellim Savaşı’ Bizim Tarafın Lehine Dönüyor” başlıklı haberinde son karşı hamlenin, Kuyalis’in  “Kıbrıs Cumhuriyeti hükümranlık alanının tamamındaki hellim üretiminin denetlenmesi için bağımsız bir organ atamak niyetini teyit etmesi olduğunu yazdı.

Gazete bağımsız hellim üretimi denetleme mekanizmasının Kıbrıs Rum Tarım Bakanlığı tarafından, 5-6 bağımsız örgüt listesinden seçileceğini ve seçilecek organın, gerek Kıbrıslı Türk gerek Rum üreticileri denetleme yetkisine sahip olacağını savundu. Gazete Kıbrıs Rum tarafının hellim tescil dosyasına yeşil ışık yakıldığını ve önümüzdeki günlerde (bütün AB dillerine tercüme edileceği için yaklaşık 2 hafta) Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlanmasının beklendiğini yazdı.

Bağımsız örgütü Kıbrıs Rum Tarım Bakanlığı seçecek

Haberde Kıbrıs Rum hellim dosyasının AB resmi gazetesinde yayınlanmasının hemen ardından K.Rum Tarım Bakanlığı’nın, bir bağımsız denetim örgütü seçeceği, bu örgütün Kuzey’e de gelerek Kıbrıslı Türk hellim üreticilerinin izlediği veya izleyeceği üretim uygulamalarını ve prosedürleri denetleme “yetkisine sahip olacağı” öne sürülüyor.  Kuzey’deki hellim üretimini denetleyecek ayrı bir mekanizma kurulması talebine Rum tarafından gelen bu diplomatik engellemenin “başarı ve bu şartlar altında yeterince etkin” görülmesi gerektiğini savunan gazete bu hamleyle hem sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının güvenceye almış, hem de Kuzey’i yükseltme çabalarına etkin bir cevap vermiş olduğunu” iddia etti.
Gazete özetle şunları da aktardı:

“Kıbrıslı Türklerin kullanabileceği bütün pencereler kapanacak”

“Simerini’nin irtibat kurduğu yetkili hükümet kaynakları, üretimin denetlenmesi için bağımsız bir örgüt seçilmesinin avantajlarına vurgu yaparken ‘Artık Türkler yapılacak üretim denetiminin geçerliliğini ve kalitesini hiçbir şekilde sorgulayamayacak, tek hedefi sahte devleti dolaylı yükseltmek olan engellemelerini tekrarlayamayacaklar’ ifadesini kullandılar.  Öğrendiğimize göre seçilecek olan bağımsız örgütün ‘biyografisinde’ İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde benzer ürünlerle ilgili denetimleri bulunacak.
Denetimin böyle bir örgüte verilmesinin çok yönlü faydası olacağına işaret ediliyor. Bu yolla, Kıbrıslı Türklerin kullanabileceği bütün olası pencereler kapanacak. Kıbrıslı Türkler bu örgüt tarafından kabul edilecek tescilli hellim/hallumi üretebilmek için birçok şeyi değiştirmek zorunda kalacaklar.

“Kıbrıslı Türklerin ürettiği hellimde eksiklik ve acizlikler saptanacak”

Kıbrıslı Türk üreticilerin ürettiği hellimde saptanacaklar arasında, yüksek miktarda bitki sağlığı eksikliği ve işgal bölgelerinde karşı karşıya bulunulan ve bağımsız bir denetim örgütü tarafından kabul edilemeyecek acizlikler olacak.  Komisyon’un Hukuk Birimi’nin koyduğu dipnot (yıldız işareti) elbette ki Lefkoşa’nın hoşuna gitmedi ancak olguları da değiştirmedi. Tartışılmakta olan, etkin denetim mekanizması -Tüzüğün de ana bölümüdür- böylece dipnotu gereksiz hale getirmiş oldu.  Gazetemizin ele geçirdiği yazışmalardan da anlaşıldığı üzere Tarım Bakanı, Lefkoşa’nın yoğun tepkisini ortaya koymak üzere sessiz diplomasi yolunu seçerek başarılı oldu.” TAK

Bu haber toplam 1199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler