1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Polise cinayet davası açılacak
Polise cinayet davası açılacak

Polise cinayet davası açılacak

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde, kaçan siyahi şüpheliyi sırtından vurarak öldüren beyaz polisin cinayet suçundan yargılanmasına karar verildi.

A+A-

 

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde, kaçan siyahi şüpheliyi sırtından vurarak öldüren beyaz polisin cinayet suçundan yargılanmasına karar verildi.

Güney Carolina'nın North Charleston kentinde polis Michael T. Slager'ın kaçan donanma emeklisi şüpheli Walter L. Scott'ın sırtına ateş ederek ölümüne neden olduğu olayla ilgili video kaydının ortaya çıkmasının ardından, polise cinayet davası açılacağı belirtildi.

Olay yerindeki bir vatandaş tarafından çekilen ve "The Post and Courier" gazetesinin elinde olan videoda polis Slager'ın, kaçan 50 yaşındaki Scott'a arkadan 8 el ateş ettiği görülüyor.

Scott'ın ölümüne neden olan 33 yaşındaki polis Slager, olaydan sonra gözaltına alınırken, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da videonun yayınlanmasının ardından olayla ilgili "yurttaşlık hakları soruşturması" açtı.

Yerel medyada çıkan haberlerde, North Charleston'da yaşayanların daha önce kentteki 343 polis memuruyla ilgili şiddet yanlısı taktikler kullandığı konusunda suçlamada bulunduğu ve polislerin özellikle de fakir ve siyahi Amerikalıları hedef aldığı bilgisine yer verildi.

Kentte yaşayanların yüzde 45'nin siyahi olmasına rağmen polis memurlarının sadece yüzde 18'nin siyahilerden oluştuğu belirtiliyor.

North Charleston Belediye Başkanı Keith Summey da yaptığı basın toplantısında, polis Slagerin ateş ederek çok yanlış bir karar verdiğini belirterek, "Şayet yanlış bir karar verirsen, siperin arkasında olduğun ve sokaktaki bir vatandaş umurunda değilse verdiğin kararla yaşamak zorundasın" dedi.

Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik'in (NAACP) North Charleston Şubesi Başkanı Ed Bryant ise bölge liderleri ve üst rütbeli polisler arasındaki iletişimin eski Emniyet Müdürü John Zumalt'ın görevi bırakmasından sonra iyileştiğini ancak rütbesiz polisler ile bölge liderleri arasındaki ilişkinin hala gergin olduğunu ifade etti.

Polisin avukatı ise yerel medyaya yaptığı açıklamada, müvekkilinin ateş ederken tehdit hissettiğini belirtti.

Siyahi Michael Brown'un (18) beyaz bir polis tarafından öldürülmesi ve polis hakkında takipsizlik kararı verilmesinden sonra ülke genelinde protesto gösterileri gerçekleşirken, ABD Adalet Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığının olaylarla ilgili raporunda Ferguson polisinde "ırkçı ön yargı" taşıdığı dile getirilmişti.

POLİSLERE VİDEO KAMERA VERİLMESİ

ABD'de daha önce de New York'ta polislerin gözaltına almaya çalıştıkları sırada siyahi Amerikalı Eric Garner'ın ölümüne neden olduğunu gösteren bir video yayınlanırken, polis memuru hakkında cinayet davası açılmamıştı.

Obama yönetimi ABD'deki tüm emniyet birimlerine polislerine daha fazla video kamera verilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

(AA)

Bu haber toplam 677 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler