1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Olağan Denemeler”e uluslar arası ödül
“Olağan Denemeler”e uluslar arası ödül

“Olağan Denemeler”e uluslar arası ödül

Filmin yönetmenleri Çiftçioğlu çifti ile başrol oyuncusu Hatice Tezcan, festivalin ödül töreni için ABD’ye gidiyor

A+A-

Kıbrıs'ın kuzeyinde çekilen ve yönetmenliğini Doğuş Özokutan Çiftcioğlu ile Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği “Olağan Denemeler” adlı kısa film, dünyanın en eski bağımsız film festivallerinden biri olan “Worldfest-Houston”dan ödül kazandı. Filmin yönetmenleri, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston şehrinde 10–19 Nisan tarihleri arasında bu yıl 48’incisi gerçekleştirilecek “Worldfest-Houston” adlı festivale davet edildi. Festivalin kısa film bölümünde yarışan “Olağan Denemeler”in hangi kategoride ödüle layık görüldüğü ise ödül töreninde açıklanacak.

Filmin yönetmenleri Çiftçioğlu çifti ile başrol oyuncusu Hatice Tezcan, festivalin ödül töreni için ABD’ye gidiyor.

Dünyanın en büyük film festivallerinden biri olarak kabul edilen “Worldfest-Houston”, Steven Spielberg, George Lucas, Ang Lee, Ridley Scott, The Coen Brothers, David Lynch ve Brian De Palma gibi pek çok ünlü yönetmene ilk ödüllerini veren festival olarak biliniyor.

Her yıl nisan ayında 55 civarında bağımsız uzun metrajlı film ve 100 civarında kısa film sunan festivalin bütün gösterim, seminer ve organizasyonları halka açık yapılıyor.

“Olağan Denemeler”, hayatın anlamını sorgulayan genç bir kadının başarısız intihar girişimlerini anlatıyor. Çekimleri geçen yıl mayıs ayında yapılan filmin kurgusu ve post prodüksiyonu bu yılın ocak ayında tamamlandı. Senaryosunu Doğuş Özokutan Çiftçioğlu’nun yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini Pieter Verburg, kurgusunu Tim Klok, müziklerini ise İnal Bilsel yaptı.

Hiçbir kurumdan maddi destek ve sponsorluk alınmadan çekilen filmin set ekibinde Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri de asistan olarak yer aldı.

 

(tak)

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler