1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nami’nin büyükelçilerle yemeğine tepkiler sürüyor
Nami’nin büyükelçilerle yemeğine tepkiler sürüyor

Nami’nin büyükelçilerle yemeğine tepkiler sürüyor

“İşgalle kucaklaşıyorlar…”

A+A-

Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin 13 Haziran ve 24 Haziran tarihlerinde Kıbrıs’ta görev yapan bazı yabancı büyükelçilerle çalışma yemeklerinde bir araya gelmesine Güney Kıbrıs’tan tepkiler gelemeye devam ediyor.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı’nda konu hakkında bir toplantı gerçekleştirildiğini ve bu durumun nasıl engelleneceği konusunun ele alındığını belirtirken ilgili önerilerin Pazartesi günü Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e sunulacağını yazdılar.

Fileleftheros gazetesi: “Top Başkan ve Dışişleri Bakanında – Yabancı Büyükelçilerin Nami’yle Temaslarına İlişkin Kararlar Pazartesi” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığında dün gerçekleştirilen toplantının ardından, Kıbrıs Rum hükümetinin nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin kararın Anastasiadis ve Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis tarafından verileceğini yazdı.
Simerini gazetesi ise: “İşgalle Kucaklaşıyorlar – Dışişleri Bakanlığından İşgal Bölgelerindeki Temasları Yüzünden Yabancı Büyükelçiliklere Güçlü Girişim” başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığının Nami’yle çalıma yemeğine katılan yabancı büyükelçilere yönelik sert girişimde bulunduğunu, Kıbrıslı Rum siyasi partilerinin de yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs Rum hükümetine yönelik eleştiriler yaptıklarını yazdı.
Habere göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, yabancı büyükelçilerin Nami’yle çalışma yemeğinde bir araya gelmelerinin Rum hükümetini “düşündürmesi gereken olumsuz bir gelişme olduğunu” belirterek ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kuzey’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla görüşürken rahatsız olmayan Kıbrıs Rum hükümetinin neden şimdi rahatsız olduğu sorusunu gündeme getirdi.
Papadopulos, “Kıbrıs Türk toplumunun temsilcilerinin büyükelçilerle temasta bulunmalarına hiçbir zaman itirazları olmadığını ancak bu görüşmelerin resmi niteliği bulunduğu mesajını vermek isteyen Kıbrıs Türk tarafının bu mesajının verilemesi için dikkat ve saygı gösterilmesi gerektiğini” iddia etti.

“Kötü anlaşmanın bir sonucu”

KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise, söz konusu çalışma yemeğinin, Yunanistan ve Türkiye’ye çapraz ziyaretler gerçekleştirilmesi şeklinde yapılan “kötü anlaşmanın bir sonucu olduğunu” iddia etti.

Omiru, Kıbrıs Rum hükümetinin, Kuzey’in resmi yetkilisinin Atina’da temaslarda bulunmasına müsaade etmişken, yabancı büyükelçilerin Nami’yle görüşüp fotoğraflar çektirmelerinin şaşkınlık yaratmaması gerektiğini belirtti. Omiru, yabancı büyükelçilere ise uluslararası hukuku çiğneyen hareketlerde bulunmamaları çağrısı yaptı.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı’nın sert müdahalesine destek belirtirken ve Kıbrıs Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nden yapılan açıklamalarda ise, bu tür temasların Ortak Açıklama’nın bir sonucu olduğu yorumunda bulunuldu.
Kıbrıs Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas ise büyükelçilerin Nami’yle çalışma yemeğinde bir araya gelmesinde Rum hükümetinin de sorumluluğu bulunduğunu ve Atina ile Ankara’ya çapraz görüşmeler gerçekleştirilmesi eyleminin bir an önce durdurulması gerektiğini savundu.Habere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu da konuya ilişkin açıklamasında, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı büyükelçilere yönelik girişimi ve tepkisinin doğru olduğunu iddia etti.

Neofitu, büyükelçilerin eylemlerinin ortak açıklamanın bir sonucu olduğu şeklindeki eleştirilere de karşı çıkarak, ortak açıklamanın memnuniyet verici bir belge olduğunu savundu.

“Nami konusunda söyleniyorlar”
Haravgi gazetesi ise, konuya ilişkin AKEL’den yapılan açıklamaya yer verdi.
AKEL Parlamento Sözcüsü Yannos Lamaris, “müzakerelere bağlı kalınması ve Kıbrıs Rum tarafının niyetinin yanlış anlaşılmasına izin verilecek eylemlerden kaçınılması” çağrısında bulundu.

Politis gazetesi ise haberini: “Nami Konusunda Söyleniyorlar – DİKO, EDEK ve Lillikas Ortak Açıklamayı Suçluyorlar” başlıkları altında yansıttı. TAK

Bu haber toplam 1119 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler