1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste 'Katip Krizi'
Mecliste Katip Krizi

Mecliste 'Katip Krizi'

Hamzaoğulları, CTP-BG Basın Bürosu aracılığıyla bugün Meclis Genel Korulu toplantısında yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü birleşimi, güncel konuşmalar sürerken divan katibinin yerinden ayrılmasından dolayı kapatıldı.

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’nin konuşmasını yaptığı sırada divan katipliği görevini yürüten CTP-BG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları’nın yerini terk etmesi üzerine Meclis Başkan Vekili Ünal Üstel oturumu kapattı.

Üstel, bir sonraki birleşimin 26 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacağını kaydetti.

Bunun üzerine Zorlu Töre, Divan Katibinin yerinden ayrılmasının “Meclis’e bir darbe ve muhalefetin konuşmasını engelleme” anlamına geldiğini söyledi.

Bu olay üzerine güncel konuşma yapmak üzere bekleyen UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasını yapamadı.

Oturumun kapatılmasının ardından salona gelen CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de, Meclisin sadece hükümetin olmadığını, 4 katibin bulunduğunu, İzlem Gürçağ ile Armağan Candan’ın yurtdışı görevinde bulunduğunu, Biray Hamzaoğulları’nın ise uzun süre desteksiz bu görevi yaptığını, diğer katip Dursun Oğuz’un bu durumun sorumluluğunu taşıması gerektiğini söyledi.

 

"UBP'li katipler görevlerini yerine getirmiyor!"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı sırasında yürüttüğü katiplik görevini terk eden CTP-BG İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, katiplik görevi sırasında uzun süre değişim yapılmaması konusundaki rahatsızlıklarını belirtmelerine rağmen UBP Meclis Grubu tarafından hiçbir önlem alınmadığını savunarak, “oturduğum koltuğu terk ederek durumu protesto etmekten başka çarem kalmamıştı” dedi.

Hamzaoğulları, CTP-BG Basın Bürosu aracılığıyla bugün Meclis Genel Korulu toplantısında yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

“Açıklama yapma gereği duyulmuştur” diyen Hamzaoğulları, Meclis oturumlarının yönetilmesinde divan katiplerinin sorumluluklarının olduğunu vurguladı.

Divan katiplerinin CTP’den kendisi ve Armağan Candan, UBP’den de İzlem Gürçağ ve Dursun Oğuz olduğunu ifade eden Hamzaoğulları, şöyle devam etti:

“Candan ve Gürçağ resmi görev nedeniyle yurtdışında olduklarından saat başı değişmemiz gereken görev bana ve Dursun Oğuz’a kalmıştır. Ancak UBP’li katip daha önceleri de olduğu gibi bugün de görevini yerine getirmeyerek insani gereksinimlerimi dahi göz ardı ederek görevine sadakat göstermemiştir.

Uzunca bir süredir UBP milletvekilleri üzerlerine düşen görevi yerine getirmemektedirler. Özellikle bütçe görüşmelerinin tamamına yakınında ben ve Armağan Candan görev yapmış, rahatsızlığımızı belirtmemize rağmen UBP Meclis Grubu tarafından hiçbir önlem alınmamıştı.”

Hamzaoğulları, bu nedenle Pazartesi günkü oturumda 4,5 saat oturduğu koltuğu, bugünkü 3 saatlik oturumun sonunda terk ederek durumu protesto etmekten başka çaresinin kalmadığını ifade ederek, “Bir kez daha Meclis çalışmalarının yürütülmesinde her bir milletvekilinin ayrı ayrı sorumluluğu olduğunu hatırlatır, üstlenilen görevlerin layıkıyla yerine getirilmesini bu milletin vekili olarak talep ederim” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler