1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. LTB’de Engelli Hizmet Birimi oluşturuldu
LTB’de Engelli Hizmet Birimi oluşturuldu

LTB’de Engelli Hizmet Birimi oluşturuldu

Engelli kartı ve engelsiz lefkoşa aracı hizmete konuyor

A+A-

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) engellilerin sıkıntılarını azaltmak ve hizmet sağlamak amacıyla Engelli Hizmet Birimi oluşturdu. LTB ayrıca Engelli Kartı ve Engelsiz Lefkoşa Aracı hizmete koyuyor.

LTB Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Engelsiz Lefkoşa Aracı, LTB hizmet binasında düzenlenen etkinlikle tamamlandı. Tanıtıma LTB Başkanı Mehmet Harmancı, belediye meclis üyeleri Çelen Çağansoy ve Bülent Çıraklı katıldı.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, 3 ana oluşuma vurgu yapmak gerektiğini açıklayarak, bunlardan birinin Engelli Hizmet Birimi’nin oluşumu, ikincisinin Engelli Kartı’nın devreye sokulması ve üçüncüsünün ise Engellemeyen Lefkoşa Aracı’nın hizmet vermeye başlaması olduğunu belirtti.

Harmancı, LTB’nin bir süreden beridir hazırlıklarını yaptığı engelli kartlarının hazır olduğuna işaret ederek, ilgili vatandaşların engelli olduğuna dair bir raporla belediyeye başvurarak bu kartı alabileceğini söyledi.

Bu kart ile engelli bireylere ilgili araçtan yararlanmak yanında, otoparkların ücretsiz kullanımı, parklarda öncelik kazanılması ve acil durumlarda sarı çizgide kısa süreli park etme gibi avantajlar sağlanacak.

Harmancı, aracın kullanımı konusunda bilgiler vererek, ilk etapta randevu sistemi uygulaması yerine, toplu kullanım şeklinde hizmet verileceğini aktardı. Mehmet Harmancı, toplu kullanım açısından örnekler vererek, bir tiyatro etkinliğine gidiş, hastane veya eğitim görme adına birlikte hareket edilecek durumlarda ilgili aracın engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

ÇAĞANSOY: “EMEK, ÖZVERİ VE YÜREK ORTAYA KOYUYORUZ”

LTB Meclis Üyesi, Engellemeyen Şehirler Komisyonu Başkanı Çelen Çağansoy ise, özellikle kurulacak birim, engelli kartı alımı ve Engellemeyen Lefkoşa Aracı ile ilgili bilgiler verdi.

Çağansoy, tüm engelli dernekleri ile görüştüklerini ve buralarda üye bulunan Lefkoşa Belediye sınırları içinde yaşayan vatandaşlara doğrudan engelli kartı çıkardıklarını ifade etti. Mevcut kartların LTB Halkla İlişkiler Birimi’nden alınabileceğini söyleyen Çağansoy bu haktan yararlanmak isteyen ancak kaydı bulunmayan engelli vatandaşların ise engelli raporları ile birlikte Halkla İlişkiler Birimi’ne başvuruda bulunabileceklerini kaydetti. Çağansoy, en önemli ideallerinden birisi olan Engelli Hizmet Birimi’nin de oluşturulmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, birimin çalışmalara başlamaya hazır olduğunu ve birim sorumluluğuna Şafak Alibaba’nın atandığını açıkladı.

Emek, özveri ve yürek isteyen bir iş yaptıklarını, bunun devamını sağlamak adına da birliktelik içerisinde çalışacaklarını aktaran Çağansoy, ilk etapta bir takım aksaklıkların olabileceğini, bunların hoş karşılanmasını, esas amaçları olan Lefkoşa’yı engelsiz hale getirmek için uğraşlarının süreceğini vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler