1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin vatandaşlık konusunda bazı noktalarda yakınlaşma sağladığını bazılarında ise farklılıkların devam ettiğini söyledi. Yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde

A+A-

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin vatandaşlık konusunda bazı noktalarda yakınlaşma sağladığını bazılarında ise farklılıkların devam ettiğini söyledi.

Yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın “vatandaşlık, sığınmacılar” konusunda gerçekleştirdiği ikinci görüşmenin ardından görüşmenin yer aldığı ara bölgede basına yaptığı açıklamada, “dostane ve ılımlı bir atmosferde yer alan toplantıda, (liderler) birtakım yakınlaşmalar sağladılar, bazı noktalarda ise halen farklılıklar sürüyor. İyi bir görüşme geçirdiler” dedi.

Buttenheim, iki liderin 15:30’da başlayan görüşmesinde, temsilcilerinin sabah saatlerinde görüşmeye başladığı vatandaşlık konusunu ele almaya devam ettiğini kaydetti.

Lisa Buttenheim, liderler 16 Eylül Cuma günkü görüşmede ekonomi başlığını ele alacaklarını da belirtti.

“YAKINLAŞMA 21 EKİM’DE BELLİ OLACAK”    

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu sabah bir araya gelen özel temsilcilerin tarafların vatandaşlık konusundaki önerilerini görüştüğünü ve yakınlaşma sağlamaya çalıştığını; liderler görüşmesinde de bunları ele aldıklarını söyledi. Eroğlu, ekonomi ve AB başlıklarının ardından bazı konularda yakınlaşma olup olmayacağını 21 Ekim’e kadar değerlendirmeye çalışacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün de vatandaşlık konusunu görüştüklerini söyledi.

Geçen günkü toplantıda da vatandaşlık konusunu görüştüklerini, tarafların kağıtlarını teatisinden sonra değerlendirme yaparak özel temsilcilere görev verdiklerini hatırlatan Eroğlu, bu sabah 09.30’da buluşan özel temsilcilerin vatandaşlık önerilerini yakınlaştırmaya çalıştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, saat 15.30’daki görüşmeye gittiklerinde, özel temsilcilerin ve teknik heyetlerin toplantısının yeni bittiğini, görüşme, tartışma ve yakınlaşmaları ele alıp değerlendirdiklerini kaydetti.

CUMA GÜNÜNÜN KONUSU EKONOMİ

Cuma günkü görüşmede “ekonomi” başlığına geçeceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, 21 Ekim’e kadarki süreçte daha birçok kez görüşeceklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “toprak, mülkiyet” başlıklarını daha önce görüştüklerini; iki gün ayırdıkları vatandaşlık konusunu bugün tamamladıklarını, yönetim ve güç paylaşımını 4 gün görüştüklerini anlatarak, New York dönüşü AB başlığını da ele alacaklarını ifade etti.

Eroğlu, toplantının neden kısa sürdüğüne ilişkin soru üzerine, özel temsilcilerin vatandaşlık konusunu değerlendirip sonuçlandırmak amacıyla bu sabah bir araya geldiklerini belirterek, “Onların çalışmasını biz liderler değerlendirdik. Daha konuşulması, görüşülmesi, köprü kurulması gereken konular vardır ama neticede bu konuya ayrılan 2 gün tamamlandı. Herhalde AB başlığını da görüştükten sonra bazı konularda yakınlaşma olup olmayacağını 21 Ekim’e kadar değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

 

Bu haber toplam 1113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler