1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. LEFKOŞA'DA 'BARIŞ'A ADIM ATTILAR
LEFKOŞADA BARIŞA ADIM ATTILAR

LEFKOŞA'DA 'BARIŞ'A ADIM ATTILAR

Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs Başkanlığına seçilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs’a ilk kez geçmiş oldu

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, ortak hedeflerinin Kıbrıs sorununu en yakın zamanda çözmek olduğunu, bugün Lefkoşa’nın her iki tarafında yaptıkları gezide yeniden vurguladı.

Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis, Lokmacı kapısında saat 11.00’de buluştuktan sonra önce Arasta’yı daha sonra ise Güney Kıbrıs’a geçerek Uzun Yol (Ledra Caddesi) ile Faneromeni Kilisesi’nin bulunduğu Faneromeni bölgesini gezdi.

Kuzeyde Büyük Han’da kahve molası veren liderler, Güney Kıbrıs’ta da Faneromeni bölgesinde bulunan Halara Cafe’de kahve molası verdi. Halara Cafe’de Zivaniya da içen liderler basına kısa birer açıklama yaptı.

ANASTASİADİS: “GELECEK İÇİN ÇÖZÜM OLMALI”

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis açıklamasında, Kıbrıs sorununa en erken zamanda çözüm bulmak için çalışacaklarını, iki toplumun geçmişinde çatışmalar görülebildiğini ancak her iki toplumun geleceği için çözümün olması gerektiğini söyledi.

AKINCI: “YENİ BİR HAYAL KIRIKLIĞI DAHA YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Mustafa Akıncı ise, sosyal etkinliğin Kıbrıs süreci açısından önemli olduğunu ifade etti.
Akıncı, “Umut mesajını vermek istiyorum çünkü, yaşanan pek çok hayal kırıklığının ardından umuda ihtiyaç var ancak yaşanmasını istemediğimiz tek şey, yeni bir hayal kırıklığı dahadır…” dedi.

“YEME İÇMEDEKİ BAŞARI…”

“Yeme içmede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların iyi olduğunun kabul edildiğini ancak müzakere ve iş yapmaya gelince yeme içmedeki başarı kadar başarılı olunmadığını” ifade eden Akıncı, bunu ters çevirmek gerektiğini ifade etti.


 

KIBRIS RUM TOPLUMUNA MESAJ

Akıncı, “Çok iyi bir başlangıç yaptık ancak daha önemlisi iyi başlangıcı devam ettirerek nihai hedefe ulaşmaktır... Kıbrıslı Rum topluma şu mesajı vermek istiyorum: Gelecek nesillere daha güzel gelecek sunmak için gerekli olan karalılık, siyasi irade ve ortak vizyona sahibiz” dedi.
Halara Cafe’dedeki molanın ardından Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı’ya, Uzun Yol’un bittiği ve Akıncı’nın Anastasiadis’i karşıladığı yere kadar eşlik etti,  ardından uğurladı.

GEZİDEN NOTLAR… ZEYTİN DALI VE BARIŞ TÜRKÜSÜ

Basının büyük ilgi gösterdiği gezide liderler Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar tarafından çözüm beklentisi mesajını vermek için sık sık alkışlandı. Güneyde Uzun Yol’da bir noktada barışı simgeleyen zeytin dalı sunuldu. Kuzey’de ise bir kişi sazı ile barış türküsü dillendirdi.

Liderlere ziyaretleri esnasında ekmek kadayıfı, pilavuna, Zivaniya gibi geleneksel yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Basının büyük ilgi gösterdiği gezi sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Bazı televizyon kanalları geziyi canlı yayınlarıyla izleyicilerine ulaştırdı.

Rum lider Anastasiadis, bugün doğum günü olan Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami’ye hediye verdi.
Liderler Uzun Yol’daki mola sırasında oturdukları kafede kazı kazan bileti de kazıdı.

Kıbrıslı Türk lider Akıncı ile Rum Lider Anastasiadis’e, müzakerecileri Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ve sözcüleri eşlik etti.

 

Akıncı, Anastasiadis’i karşılamaya giderken ise Lefkoşa Türk Belediyesi görevindeyken ortak işler yaptığı dönemin Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Lellos Dimitriadis ile de ayaküstü sohbet etti. (TAK)

 

----------------------------------------

SAAT 12:30

Liderlerin tarihi buluşması az önce sona erdi, iki lider Lokmacı Barikatı'na doğru birlikte  ilerledi. Lokmacı Barikatı'na kadar Mustafa Akıncı'ya eşlik eden Nikos Anastasiadis burada Kıbrıslı Türk lideri uğurladı.

------------------------------------------

SAAT 12:00

Halk arasında 'Uzun Yol' olarak bilinen Ledra Caddesi'nde esnaf ile buluşan liderler  şu sıralar bir cafede dinlenme molası veriyor. Liderler burada börek yedi ve zivaniya içti

 

Bu arada Anastasiadis, Büyük Han’dan ayrılırken, bugün doğum günü olan Müzakereci Özdil Nami’ye barışı simgeleyen yaprak motifli bir tabak şeklinde plaket hediye etti.

----------------------------------------

SAAT 11:54

İki lider az önce Lokmacı Barikatı'ndan Lefkoşa'nın güneyine geçti. Kuzeyde gördükleri ilgi güneyde de sürüyor. Liderlerin etrafında ellerinde  zeytin dalları ile toplanan halk onları alkışlarla karşıladı

----------------------------------------

SAAT 11:45

Liderlerin kahve molası az önce sona erdi,  iki lider alkışlar arasında Büyük Han'dan ayrıldı. Şu sıralar Büyük Han'ın etrafında dolaşıyan  Akıncı ve Anastasiadis'in  birazdan Lefkoşa'nın güzeyine geçmeleri bekleniyor.

----------------------------------------

SAAT 11:20

İki lider Lefkoşa'nın kuzeyinde buluştu. Arasta'da esnaf ve halk ile sohbet eden liderler şu sıralar Büyük Han'da kahve içiyor.  Akıncı ile Anastasiadis tarihi Büyük Han’da “Usta’nın yeri” isimli kahvehanede kahve molası verdi.

Büyük Han’daki kahve molasının ardından liderlerin Güney Kıbrıs’a geçerek Uzun Yol’da da bir gezi yapması bekleniyor.

Anastasiadis’in heyetinde Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulis ve Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis de bulunuyor.

Liderler gezi sırasında halktan büyük ilgi gördükleri ve alkışlanmaları dikkat çekerken, izdiham yüzünden gazeteciler zaman zaman zorlanarak görev yapıyor.

Büyük Han’daki kahve molası sırasında Akıncı ve Anastasiadis’in, kahve fincanlarını tokuşturduğu gözlemlendi.

 

------------------------------

SAAT 10:57

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastaşiadis'i karşılamak için Lokmacı Kapısı'na geldi. 

Akıncı'ya  müzakereci Özdil Nami, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu eşlik ediyor

-------------------------------

Kıbrıs’ta yeniden başlayan müzakereler çerçevesinde temaslar gerçekleştiren liderler, bugün Lefkoşa Surlariçi’nde bir araya gelip, hem kuzey, hem de güneyde gezinti yapacak.

Sosyal içerikli görüşme  Kıbrıslı Türk lider  Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’i saat 11.00’de Lokmacı Kapısı’nda karşılaması ile başlayacak.

İki lider, Lefkoşa’nın Türk tarafında yaya olarak birlikte kısa bir gezinti yaptıktan sonra kahve molası verecek, daha sonra, Lokmacı Kapısı’ndan birlikte geçerek, Uzun Yol’da kısa bir gezinti yapacak ve kahve içecek.

Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs Başkanlığına  seçilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs’a ilk kez geçmiş olacak.

Görüşmeye yoğun ilgi gösteren basın Lokmacı Kapısı’nda toplandı.

(yenidüzen/TAK)

Bu haber toplam 3579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler