1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Lefkoşa Pascoe’ya olumsuz bakıyor”
“Lefkoşa Pascoe’ya olumsuz bakıyor”

“Lefkoşa Pascoe’ya olumsuz bakıyor”

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı olarak Siyasi İşlerden Sorumlu eski yardımcısı Lynn Pascoe’yu atamasına Kıbrıs Rum tarafının karşı çıktığı bildirildi.

A+A-

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı olarak Siyasi İşlerden Sorumlu eski yardımcısı Lynn Pascoe’yu atamasına Kıbrıs Rum tarafının karşı çıktığı bildirildi.
Simerini gazetesi: “Lefkoşa Pascoe’ya Olumsuz Bakıyor – Partiler De Karşı” başlıkları altında verdiği haberinde, Pascoe’nun BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığına atanacağı yönündeki iddiaları hatırlatarak Rum hükümeti ve siyasi partilerin bu atamaya karşı çıktıklarını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Rum hükümetinin, Pascoe’nun “Türk dostu olması” bir yana, Annan Planı’nın oluşumunda rol almasından ötürü atanmasına tepki gösterdiğini belirtirken Rum hükümetinden bir kaynağın gazeteye Pascoe’nun söz konusu görev atanmasının “hiçbir ihtimal dahilinde olmadığını” söylediğini iddia etti.

Gazete, Pascoe’nun 2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı ziyaret etmiş olduğunu da hatırlatarak, Kıbrıs Rum siyasi kaynakların, tıpkı Alexander Downer gibi Pascoe’nun da “kuşkulu bir seçim olacağı” yorumlarında bulunduklarını vurguladı.

Habere göre Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Pascoe’nun bu göreve atanmasının kesinlikle engellenmesi gerektiğini söyledi.

Gazete, elde edilen bilgilere göre, adı 2010 yılında yine aynı görev için geçen Pascoe’nun da bu görevi üstlenme konusunda kararsız olduğunu savundu.

Fileleftheros gazetesi ise: “BM: Lynn Pascoe Mükemmel Çözüm” başlığı altında verdiği haberinde, Birleşmiş Milletler’in, Pascoe’nun, Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı olarak atanmasına kesin gözüyle baktığını ve Pascoe’yu mükemmel bir seçim olarak gördüğünü iddia etti.
Bu sebepten ötürü BM’nin Güvenlik Konseyi’nin bazı beş daimi üyesine yönelik istişare girişimi gerçekleştirdiğini belirten gazete, Kıbrıs Rum tarafının Pascoe’nun atanmasına tepkinsin BM’nin planlarını bir derecede etkilemesine karşın BM’nin kararını değiştireceği anlamı taşımadığını vurguladı.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının Pascoe’nun atanmasına tepkisinin en büyük sebebinin Pascoe’nun 2004-2005 yıllarındaki tutumu olduğunu, o dönemde Annan Planı’nın en koyu destekçilerinden olan Pascoe’nun referandum öncesi ve sonrasında Kıbrıs Rum tarafına yönelik “tehditler savurduğunu” iddia etti. (tak)

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler