1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTOEÖS yönetimi güven tazeledi
KTOEÖS yönetimi güven tazeledi

KTOEÖS yönetimi güven tazeledi

Referanduma katılan bin 609 üyenin yüzde 60’ından “Evet” oyu alan sendika yönetimi, genel kurula gitmeden çalışmalarına devam edecek.

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Yönetim Kurulu, bugün üyeleri arasında gerçekleştirdiği referandumda yeniden güven tazeledi.

Referanduma katılan bin 609 üyenin yüzde 60’ından “Evet” oyu alan sendika yönetimi, genel kurula gitmeden çalışmalarına devam edecek.

29 üyenin bulunduğu KTOEÖS Yönetim Kurulu’nda yaşanan 8 istifanın ardından üyeler arasındaki güveni yeniden aramak için referanduma giden sendika yönetim kurulunda, istifalardan boşalan görevleri yedek üyeler yürütecek.

KTOEÖS’ün örgütlü bulunduğu 40’dan fazla okulda kurulan şeffaf sandıklarda 09.00-12.00 saatleri arasında kullanılan oylar sandıkların kapanmasının ardından üyeler önünde sayıldı.

Buna göre, kullanılan bin 609 oydan bin 592 oy geçerli, 17 oy da geçersiz sayıldı. Referandumda 946 üye mevcut yönetime “evet” derken, 646 üye “hayır” oyu kullandı. Oy dağılımı olarak ise katılanların yüzde 60’ı mevcut yönetime destek verdi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, sonuçların alınmasının ardından sendika toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Gökçebel, “ülkede ve örgütlerde bir ilk olan referandumun örnek bir demokratik açılım olduğuna” inanç belirterek, öğretmenlerin ve toplumun sendikasıyla gurur duyması gerektiğini ifade etti.

Gökçebel, KTOEÖS olarak her zaman demokrasiyi sonuna kadar uyguladıklarını, bugün de 29 üyenin 8’inin istifa etmesinden dolayı demokratik bir yol kullanarak üyeye gittiklerini ifade etti.

Yönetim kurulunun istifalara rağmen çalışır durumda olduğunu ancak yine de hiç tereddüt etmeden üyelerin güvenoyunu almak için referandum düzenlediklerini ifade eden Gökçebel, sendikanın iki bin 472 üyesinden bin 609’unun oylamaya katıldığını, bu katılımcıların yüzde 60’ının da mevcut yönetime destek verdiğini kaydetti.

Gökçebel, öğretmenin iradesine kimsenin karşı koyamayacağını, bunu yapmaya çalışanların da demokrasiye müdahale etmiş olacağını belirterek, referanduma katılımın da gayet iyi olduğunu, katılımın olağan genel kurulun da üzerinde olduğunu belirtti.

Tahir Gökçebel, katılımcıların 946’sının sendika yönetimine “evet” dediğini, 646 üyenin de “hayır” oyu kullandığını ifade ederek, yönetim kurulunun yapacağı değerlendirmelerin ardından açıklama yapacağını da söyledi.

(tak)

Bu haber toplam 1523 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler