1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ''Köy Gelişim Modeli Projesi" hayata geçiriliyor
Köy Gelişim Modeli Projesi hayata geçiriliyor

''Köy Gelişim Modeli Projesi" hayata geçiriliyor

“Köy Gelişim Modeli Projesi", ilk olarak Karpaz bölgesindeki Kaleburnu köyünde hayata geçiriliyor.

A+A-

 

İçişleri Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) işbirliğiyle hazırlanan ve Bakanlık tarafından yürütülen “Köy Gelişim Modeli Projesi", ilk olarak Karpaz bölgesindeki Kaleburnu köyünde hayata geçiriliyor.
Köylerin kendi dokularına uygun şekilde gelişmesini sağlamak amacıyla yürütülen proje kapsamında, köylerin kültürel, tarihi ve turizm özelliklerine göre yeniden yapılandırılması hedefleniyor.
İçişleri Bakanlığı basın biriminden yapılan açıklamaya göre, “Köy Gelişim Modeli Projesi" ilk olarak uygulanacağı Kaleburnu köyünde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Uluçay: “Amaç köy yaşamı ve ekonomisini geliştirmek”
Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, amaçlarının köy yaşamı ile köy ekonomisinin gelişmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Projenin ilk olarak Kaleburnu köyünde hayata geçirileceğini, daha sonra da diğer köylerde uygulanacağını ifade eden Bakan Uluçay, proje kapsamında köylerin kültürel, tarihi ve turizm özelliklerine göre yeniden yapılandırılacağını dile getirdi.
Uluçay, DAÜ işbirliğinde ilk olarak Kaleburnu köyünde hayata geçirilecek projeye Dipkarpaz Belediyesi’nin de katkıda bulunduğunu ifade etti.
DAÜ Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hıfsiye Pulhan üniversite olarak sadece eğitim odaklı çalışmadıklarını, böylesi köylerin gelişimine yönelik ve sosyal sorumluluk projelerine de katkı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Coşkun: “Bölgenin gelişimine katkı”
Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Karpaz bölgesinde vatandaşların büyük bir çoğunluğunun tarımla uğraştığını dile getirerek bu tür projelerle Karpaz bölgesinin gelişimine katkı sağlanacağını belirtti.
Coşkun, söz konusu projenin ilk olarak Kaleburnu köyünde hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirerek İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ile DAÜ yetkililerine teşekkür etti.

Musaoğulları: “Köy yeniden canlanacak”
İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğulları da Kaleburnu köyünün 1974 öncesinde yaklaşık 600 nüfusa sahip olduğunu anımsatarak, köyün yeniden canlanması için yapılan projenin önemine değindi.

Hoşkara projeyi anlattı
Konuşmaların ardından DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Hoşkara ise projenin detayları hakkında bilgi verdi.
Hoşkara, proje kapsamında ilk olarak köyün doğal ve yapılaşmış çevre analizlerinin yapıldığını kaydederek, köyün fiziksel ve mimari durum tespitinin de tamamlandığını söyledi. TAK

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler