1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kofi Annan’a veda: Unutmayacağız
Kofi Annan’a veda: Unutmayacağız

Kofi Annan’a veda: Unutmayacağız

Birleşmiş Milletler'in eski genel sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti

A+A-

“Federal Kıbrıs” için referanduma sunulan Plana ismini veren birleşmiş milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan  (80), hastanede hayatını kaybetti.

İsviçre'de öldüğü açıklanan Kofi Annan, 2001 yılında dünya barışına katkıları nedeniyle BM ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü. Ancak Kıbrıslı Türkler için Annan, Kıbrıs'ta barış çabaları ile hatırlanan bir isim. 

Kofi Annan kimdir?

8 Nisan 1938'de Gana'nın Kumasi şehrinde doğan Kofi Annan, üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre'de yaptıktan sonra BM'de çalışmaya başladı. Bütün iş hayatı boyunca, Birleşmiş Milletler'in değişik branşlarında çalıştı. Genel Sekreter seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapmaktaydı. 13 Aralık 1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

2003 yılında Kıbrıs Sorunu'na yeni çözümler önermesi ve adada yapılan referanduma öncülük etmesine rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni verdiği Hayır oyundan sorumlu tutmakta etkisiz kaldı.

Annan planı

Yine 2003 yılında ABD'nin Irak'a yaptığı müdahale sırasında Kofi Annan'ın liderliğindeki Birleşmiş Milletler'in devre dışı kalarak ABD'nin güdümünde hareket etmesi Kofi Annan'ın eleştirildiği önemli noktalardandır.
2006 yılında, siyasi mercilere sunduğu "Annan Planı" ile Kıbrıs'ta bir barış sağlamaya çalışmış, bu plan Kıbrıs Türkleri tarafının referandumda kabul etmesine rağmen Kıbrıs Rumlarının referandumda hayır demesi üzerine yürürlüğe girmemiştir.

2 Ağustos 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun Kofi Annan'ın Suriye özel temsilciliği görevini bıraktığını açıkladı.

 

Bu haber toplam 3160 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Kıbrıs seni unutmayacak

Kıbrıs seni unutmayacak

Kıbrıs'ta barış çabaları ile hatırlanan Birleşmiş Milletler'in eski genel sekreteri Kofi Annan, kendi adını verdiği Planı İsviçre'nin Bürgenstock şehrinde taraflara sunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler