1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Kira, alım-satım TL olur mu?
Kira, alım-satım  TL olur mu?

Kira, alım-satım TL olur mu?

Maliye Bakanı Denktaş'tan YENİDÜZEN’e: “KKTC yasaları bireysel akitleri koruma altına alır,  uygulanması zor”

A+A-

Türkiye’de menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinin Türk Lirasına dönüştürülmesiyle ilgili kararname çıkartıldı.  Yasalar çerçevesinde bu uygulama KKTC için mümkün görünmüyor…

Didem MENTEŞ

Türk Lirası’nın değer kaybı nedeniyle Türkiye’de menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin Türk Lirasına dönüştürülmesiyle ilgili kararname çıkartıldı. Türkiye’de yürürlüğe giren uygulamanın ise KKTC yasaları çerçevesinde zor olduğu belirtildi.

YENİDÜZEN’e konuşan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KKTC yasalarının iki kişi arasında yapılan sözleşmeleri yani bireysel akitleri koruma altına aldığı için Türk Lirası’na dönüştürmenin birebir uygulamada zor olduğunu açıkladı.

 Ancak kira sözleşmelerini Türk Lirası’na yönlendirme yapacak bir yasa çalışması yapıldığını aktaran Denktaş, bu yasanın “kiracıların, kira sözleşmelerini Maliye Bakanlığı’na sunması halinde ödenen stopaj vergisinin büyük bir kısmını geri iade edilmesini” içerdiğini vurguladı.

Denktaş, kira sözleşmelerini Türk Lirası’na yönlendirme yapacak bir yasa çalışması yapıldığını, bu yasanın “kiracıların, kira sözleşmelerini Maliye Bakanlığı’na sunması halinde ödenen stopaj vergisinin büyük bir kısmını geri iade edilmesini” içerdiğini vurguladı.

Denktaş: “Kira sözleşmeleriyle ilgili yasa çalışması var”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ocak ayında uygulamaya konacak olan bir yasa çalışmasının olduğunu, bu yasanın “kiracıların, kira sözleşmelerini Maliye Bakanlığı’na sunması halinde ödenen stopaj vergisinin büyük bir kısmını geri iade edilmesini” içerdiğini vurguladı.

Denktaş, bu uygulamayla ev sahiplerinin kira bedellerini Türk Lirası’na çevirmesini beklediklerini ifade etti.

“KKTC yasaları bireysel akitleri koruma altına alır”

Denktaş, gerek Türkiye’de alınan kararın gerekse KKTC’de alınan kararın dövizden vazgeçen veya vazgeçmek zorunda kalan ev sahiplerinin kirayı artırmalarına neden olacağını aktararak, “Türkiye’de insanların toplumsal seferberliklere bağlılığı daha fazladır, biz de ne yazık ki o yok. Türkiye’de bu uygulama ne kadar işleyecek ne kadar işlemeyecek onu göreceğiz. Ama KKTC yasaları bireysel akitleri koruma altına alır bu nedenle birebir uygulanması daha zordur. Yönlendirme yapacak bir hazırlık var. Meclis açılır açılmaz görüşülmeye başlanacak” şeklinde konuştu.

 Türkiye’deki kararname yürürlüğe girdi

Türkiye’de Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.  Yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedellerse, 30 gün içinde Türk lirası olarak yeniden belirlenecek.

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

yeniduzen-satin-aliniz-842.jpg

Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler