1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Kıbrıs Cumhuriyeti” değil “Muz Cumhuriyeti”
“Kıbrıs Cumhuriyeti” değil “Muz Cumhuriyeti”

“Kıbrıs Cumhuriyeti” değil “Muz Cumhuriyeti”

Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 400 kişiyle anket yapıldı. Katılımcıların yüzde 46’sı, son zamanlarda meydana gelen, özellikle rüşvet ve yolsuzluk skandalları nedeniyle, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Muz Cumhuriyeti’ne” dönüştüğü fikrinde olduklarını beya

A+A-

Kıbrıslı Rumların, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni “Muz Cumhuriyeti” olarak nitelendirdikleri; son günlerde patlak veren yolsuzluk ve rüşvet skandalının ardından adalete, siyasilere ve kurumlara olan inancının sarsıldığı bildirildi.

Simerini gazetesinin haberine göre, “IMR” şirketinin Lefkoşa Üniversitesi ile birlikte, 17 Nisan tarihinde, Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 400 kişiyle, telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ankette, katılımcıların yüzde 46’sı, son zamanlarda meydana gelen, özellikle rüşvet ve yolsuzluk skandalları nedeniyle, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Muz Cumhuriyeti’ne” dönüştüğü fikrinde olduklarını beyan etti. Katılımcıların yüzde 35’i Kıbrıs Rum toplumunun yozlaştığını, yüzde 19’u da kurumların doğru çalıştığını belirtti.

Ankette, her iki Kıbrıslı Rum’dan birinin adalete güvenmediği izlendi. Katılımcıların yüzde 35’i ise adalete olan güveninin az olduğunu, yüzde 14’ü yeterince güvendiğini, yüzde 1’i de çok güvendiğini beyan etti.
Kıbrıs Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu’nun rüşvet aldığının ortaya çıkmasıyla birlikte, yüzde 83’lük kesimin, Erotokritu’nun istifa etmesi gerektiği yönünde görüş belirttiği ankete göre, Kıbrıs Rum Başsavcı Kostas Kliridis’in ise yüzde 41 oranında görevinde kalması, yüzde 38 oranında da görevinden uzaklaştırılması gerektiği yönünde görüş belirtildi.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 76’sı, son skandalla birlikte gelecekten umutsuz olduklarını, yüzde 24’ü de umutlu olduklarını beyan etti.

(tak)

Bu haber toplam 1447 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler