1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kesinleşen aday listeleri açıklandı
Kesinleşen aday listeleri açıklandı

Kesinleşen aday listeleri açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu, 7 Ocak’ta gerçekleşecek Milletvekilliği Erken Genel Seçimi için kesinleşen aday listelerini açıkladı.

A+A-

KKTC, Cumhuriyet Meclisi’ndeki temsilcilerini seçmeye hazırlanırken, siyasi partiler ve adaylar da tanıtım faaliyetlerine başladı. 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesinleşen aday listesini bugün ilan etti. Buna göre, 7 Ocak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde 8 siyasi partiden 379 aday yarışacak. 9 bağımsız aday ile birlikte toplam milletvekili aday sayısı 388.
Erken genel seçime partilerden ve bağımsız olarak katılacak adaylar için propaganda dönemi de yarın başlıyor. Seçim propagandası, oy verme gününden bir gün önce yani 6 Ocak Cumartesi son erecek.
7 Ocak Erken Genel Seçimi için YSK tarafından açıklanan 388 kişilik aday listesi içinde kadın aday sayısı 120. En fazla kadın aday gösteren parti ise 17 ile Demokrat Parti (DP).
Askı öncesi YSK verilerine göre 188 bin 688 seçmenin oy kullanacağı seçimde, 7 engelli aday da Meclis’e girebilmek için çalışacak.

ŞU ANKİ MECLİSTEN 38 MİLLETVEKİLİ TEKRAR ADAY
7 Ocak’ta yapılacak seçimler için bazı partiler genç isimlere yönelirken, şu anda mecliste bulunan 50 milletvekilinden 38’i de tekrar aday oldu. 
Geçmiş yıllarda mecliste yer alan 9 eski milletvekili de tekrar milletvekili olabilmek için halkın onayına başvuracak. 
Seçimin en genç adayı TKP İskele milletvekili adayı Esma Kızıl. 1992 doğumlu olan Kızıl, 25 yaşında.
Adayların mesleklerine bakıldığı zaman her zamanki gibi doktorlar ön plana çıkıyor. Kamu ve özelden 20 doktor milletvekili adayı. Doktorları, hukukçular ve serbest meslek sahipleri izlerken, öğretmenler ve kamu görevlileri de halkı temsil için onay arayacak. 

6 İLÇEDE 50 ADAY…
İlk kez uygulanacak Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’yla KKTC geneli tek seçim bölgesi olurken, seçmenler ülke genelinde, belli kurallarla 6 ilçedeki 50 adaya da oy verebileceğinden bu seçimde aday tanıtımları daha da önem kazandı. 
Partiler propagandalarını tüm KKTC’ye yayarken, seçimde, “mühür, mühür+tercih ve karma” yöntemlerle oy kullanacak seçmenler,  Cumhuriyet Meclisi’nde kendini temsil edecek 50 milletvekili için Lefkoşa’dan 16,  Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, İskele’den 5, Güzelyurt’tan 4 ve yeni ilçe Lefke’den 2 aday belirleyecek.

PARTİLERİN HAZIRLIKLARI…
Ulusal Birlik Partisi (UBP) 7 Ocak Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’ne “Bir Oluruz Başarırız”, “Partimiz Bir Gücümüz Bir” sloganlarıyla gidiyor.
UBP’nin 50 milletvekili adayından 15’i kadın. UBP’nin iki de eski milletvekili adayı var. Bunlar Savaş Atakan ve Ünal Üstel. 
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Çalışır Yaparız” sloganını kullanıyor. Parti broşürlerinde ise “Emek, Saygı, Dayanışma, Sevgi, Hassasiyet, Demokrasi, Adalet, Üretim, Hizmet, Çözüm” sloganı bulunuyor.
Adaylarının biri engelli ve 16’sı kadın olan CTP’de, halen milletvekili olan bazı adaylar aday olmazken, eski milletvekillerinden Kadri Fellahoğlu ve Mehmet Ceylanlı adaylar arasında yer alıyor.
“Halk Bilir” sloganı ile seçimlere hazırlanan Demokrat Parti (DP), en fazla kadın aday çıkaran parti durumunda. DP’nin 17 kadın adayı var. Engelli adayı da 2. 
DP’de de eski milletvekilleri Kenan Akın ve Afet Özcafer’in adaylar arasında yer aldığı görülüyor.
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) “Güçlü Bir Kadro, Temiz Bir Geçmiş, Özgür Bir Gelecek” sloganı ile 7 Ocak’a hazırlanıyor. TDP’de 14 kadın ve bir engelli aday bulunuyor. TDP’nin eski milletvekillerinden adayı yok.
BKP ile ittifak içinde seçime katılan Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’in (TKP Yeni Güçler) sloganı “Değişim Kurtuluş.” TKP Yeni Güçler’de 16 kadın adaydan biri olan 1992 doğumlu İskele Milletvekili adayı Esma Kızıl, seçimlerin en küçük adayı. 
1 engelli adayı bulunan partide, adaylar Mustafa Emiroğluları, Ali Gülle ve Sonay Adem eski milletvekillerinden.
Halkın Partisi (HP) “Halkın İradesiyle Yeni Siyaset” ve “Halkın Seçimi Halkın Partisi” sloganlarını kullanıyor.
Yeni partilerden bir olan HP adayları arasında 15 kadın ve 1 de engelli aday var.  
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) de seçime “Vatanım Kıbrıs” sloganıyla gidiyor. YDP’nin de 15 kadın ve 1 engelli adayı var.
Evrak eksikliği nedeniyle 29 adayla seçime katılacak olan MDP ise “Milli Devlet Güçlü İktidar” ve “Kıbrıs’ın Milli Gücü” sloganlarını kullanıyor. MDP’nin 12 kadın adayı bulunuyor.
Ülkedeki partilerden YKP seçimi boykot kararı alırken, KSP ise bağımsız aday Osman Zorba’yı destekleyecek.

BAĞIMSIZLAR
YSK’ya başvuran 10 bağımsız adaydan Mehmet Birinci’nin adaylığını geri çekmesiyle, bağımsız aday sayısı 4 Lefkoşa, 2 Gazimağusa, 1 Girne, 1 Güzelyurt ve 1 İskele olmak üzere 9’a düştü. 

PROPAGANDA YARIN BAŞLIYOR
Bu arada, YSK 7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi için seçim propaganda süresinin yarın başlayacağını duyurdu.
Buna göre, seçime katılan siyasal partiler ile bağımsız adaylar, duvar ilanı asmakta, el ilanı ve her türlü matbua dağıtmakta serbest olacak. Ancak, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’den sonra ilan, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılması yasak.
Oy pusulası örnekleri ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan broşürler her zaman dağıtılabilirken, propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbua üzerinde, Türk Bayrağı, KKTC Bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulması yasak olacak.
Siyasal parti ve bağımsız milletvekili adaylarının propaganda için duvar ilanları, şehir ve kasabalarda İlçe Seçim Kurullarınca, köylerde köy ihtiyar heyetlerince gösterilecek yerlere asılacak ve talep eden siyasal partiler ile bağımsız milletvekili adaylarına aynı ölçüde saha verilecek.
Siyasal partiler ve bağımsız adaylar, özel araçlarına ve özel taşınmaz mallarının cam, pencere ve kapılarına iç taraftan olmak koşulu ile duvar ilanları asmakta serbest olacak.
Gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde ilan asılması, yapıştırılması veya teşhiri ise yasak.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 61. maddesi uyarınca, başvuru sırasına göre ilan edilen isimler şöyle:

I.DEMOKRAT PARTİ

 

(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Serdar Denktaş

 2. Eda Çelik

 3. Mert Taşkın

 4. Tigin Kişmir

 5. Okyay Sadıkoğlu

 6. Nihal Sofu

 7. Sedat Hacımehmet

 8. Ali Tunçtaşlı

 9. İpek Kabidan

10. Rauf Ataöv

11. Abdullah Aktolgalı

12. Mehmet Burçaklı

13. Tankut Rıfkı

14. Nevzat Nevzat

15. Hüseyin Akcan

16. Servet Dinççetin

(b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Fikri Ataoğlu

 2. Afet Özcafer

 3. Azmiye Yınal

 4. Banu Kuman

 5. Hamide Çelik

 6. Sultan Vural

 7. Kenan Akın

 8. Tuncay Seymen

 9. Şevket Şenbülbül

10. Ertan Kaygan

11. Ali Anıl Yüce

12. Elif İlgün

13. Erol Karakış

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Hande Kayasal

 2. Koral Çağman

 3. Anıl Kaya

 4. Cem İbrahim Hocaoğlu

 5. Gülşen Çataloğlu Birinci

 6. Aslı Babayiğit Cansız

 7. Ender Çabuker

 8. Altan Karaçay

 9. Enver Hoca

10. Murat Erdoğan

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Çelebi Ilık

 2. Meral Kızılkanat

 3. İsmet Esenyel

 4. Türker Yiğitcan

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Şirin Zaimağaoğlu

 2. Turgut Ceyda

 3. Halil Talaykurt

 4. Hüseyin Çebi

 5. İsmail Özkurt

    (f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Ersin Doğaç

 2. Rahme Öğütveren

  

II.TOPLUMCU KURTULUŞ PARTİSİ YENİ GÜÇLER

 

(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Mehmet Çakıcı

 2. İzzet İzcan

 3. Tözün Tunalı

 4. Fahri Onbaşı

 5. Seda Okgül

 6. Mehmet Davulcu

 7. Seval Oyaltan

 8. Reşat Soylukal

 9. Kemal Aykutlu

10. Fatma Alçıcıoğlu

11. Bahire Korel

12. Hediye Yiğiter

13. Ayşe Can

14. Yusuf Akama

15. Ahmet Avano

16. Uğur Barani

(b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Sonay Adem

 2. Mustafa Emiroğluları

 3. Tamer Karakaşlı

 4. Ahmet İşbeceren

 5. Ali Gulle

 6. Bakiye Lord

 7. Emir Gül

 8. Cafer Koçak

 9. Serpil Çağansel

10. Bahadır Cevher

11. İbrahim Korhan

12. Hibeti Kadı Evginel

13. Umut Kadı

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Salih Sonüstün

 2. Seral Çetindal

 3. Sevda Melek Bulut

 4. Ertuğrul Bildağ

 5. Elif Gümüşmaden

 6. Ali Kutluer

 7. Meryem Karaaziz

 8. Yurdaer Garip

 9. Güller Karamalli

10. Yasin Kurt

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Zühal Koreli

 2. Emin Taşker

 3. İpek Özsoy

 4. Ümral Volkan

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Mustafa Tarhan

 2. Ali Şammali

 3. Mehmet Taş

 4. Esma Kızıl

 5. Hüseyin Beyaz

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Ali Üncü

 2. Hasan İzzet Dinçoğlu

 

III.CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ


(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Tufan Erhürman

 2. Özdil Nami

 3. Sıla Usar İncirli

 4. Birikim Özgür

 5. Ahmet Hüdaoğlu

 6. Doğuş Derya

 7. Günay Kiprit

 8. Ali Karavezirler

 9. Muhittin Tolga Özsağlam

10. Fatma Miralay

11. Feriha Tel

12. Kadri Fellahoğlu

13. Mutlu Azgın

14. Hasan Ulaş Altıok

15. Ülkü Taşseven

16. Şerife Korucan

    (b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Erkut Şahali

 2. Hamit Caner

 3. Mustafa Naimoğulları

 4. Teberrüken Uluçay

 5. Asım Akansoy

 6. Aybike Yektaoğlu

 7. Şifa Çolakoğlu

 8. Ahmet Billuroğlu

 9. Cemal Mert

10. Ceyhun Ümiter

11. Mine Adalıer

12. Derviş Karaca

13. Bedia Balses Çeliker

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Fazilet Özdenefe

 2. Fikri Toros

 3. Salih Sarpten

 4. Mahmut Kanber

 5. Salih İzbul

 6. Mustafa Ergüven

 7. Arzu Cankoy

 8. Çelen Özkaynak

 9. Şehan Tomgüsehan

10. Ziya Tüzel

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Armağan Candan

 2. Filiz Besim

 3. Mehmet Çağlar

 4. Hüseyin Erçal

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Biray Hamzaoğulları

 2. Mehmet Ceylanlı

 3. Fikret Civisilli

 4. Selda Şafak

 5. Sedat Kılıç

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Salahi Şahiner

 2. Teoman Oktay

 

IV.TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİ


(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Cemal Gürsel Özyiğit

 2. Asım İdris

 3. Suphi Hüdaoğlu

 4. Hıvsiye Özlem Gürkut

 5. Halil Hızal

 6. Boysan Boyra

 7. Çelen Çağansoy

 8. Evrim Hınçal

 9. Barış Erkmen

10. Mine Atlı

11. Mustafa Erk

12. Tekin Birinci

13. Adnan Eraslan

14. Ediz Tunçel

15. Bülent Kılıçoğlu

16. Dağdoğan Sadrazam

 (b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Hüseyin Angolemli

 2. Yeşim Dede

 3. Mürüde Çelikağ

 4. Ece Balcı

 5. Ercan Hoşkara

 6. Barış Başel

 7. Yasemin Çobanoğlu

 8. Ahmet Denizer

 9. Taçam Gökbörü

10. İlknur Işıl Türkmen

11. Ümit Karagözlü

12. Ümit Emin

13. Seyit Ahmet Güler

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Zeki Çeler

 2. Ayşe Öztabay

 3. İlkşen Varoğlu Atik

 4. Zafer Hüray

 5. Meral Başkal

 6. Ziya Egemen Sencer

 7. Sibel Karaca

 8. Faize Sertel

 9. Hamide Dağkıranlar

10. Elmas Tokay

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Kamil Gilanlıoğulları

 2. Neşe Ertok

 3. Adnan İşbilir

 4. Metin Ertop

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Cemaliye Soğancı

 2. Salim Özbolat

 3. Erkut Yılmabaşar

 4. Yaşar Gündeğer

 5. Hasan Bilgehan

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Orhun Karagözlü

 2. Cem Kızılgök

 

V.ULUSAL BİRLİK PARTİSİ


(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Hüseyin Özgürgün

 2. Faiz Sucuoğlu

 3. Ersin Tatar

 4. Savaş Atakan

 5. Hasan Taçoy

 6. Zorlu Töre

 7. Aydın Soyer

 8. Olgun Amcaoğlu

 9. Tahsin Ertuğruloğlu

10. Ahmet Savaşan

11. Türel Özer Öksüzoğlu

12. Saffet Nadiri

13. Fisun Özsun

14. Emete Gözügüzelli

15. Nurcan Yardımcı

16. Ömra Can

(b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Sunat Atun

 2. Oğuzhan Hasipoğlu

 3. Resmiye Canaltay

 4. Dursun Oğuz

 5. Hakan Dinçyürek

 6. Ersan Saner

 7. Hasan Onalt

 8. Canan Zeki

 9. İ.Güneş Güneşoğlu

10. Ahmet Kaşif

11. Gürsel Uzun

12. Durdane Abi Acı

13. Eylem Dolmacı

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Kutlu Evren

 2. Ünal Üstel

 3. Bulut Akacan

 4. Ahmet Arslan

 5. Özdemir Berova

 6. İzlem Gürçağ Altuğra

 7. Zalihe Damdelen

 8. Selim Gökbörü

 9. Hüseyin Kayım

10. Deniz Serbest

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Ali Pilli

 2. Kemal Dürüst

 3. Menteş Gündüz

 4. Hatice Özler Şahin

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Nazım Çavuşoğlu

 2. Önder Sennaroğlu

 3. Ümit Özkıran

 4. Yasemi Öztürk

 5. Fatma Darben

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Aytaç Çaluda

 2. Fırtına Karanfil

 

VI.HALKIN PARTİSİ


(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Kudret Özersay

 2. Tolga Atakan

 3. Gülşah Sanver Manavoğlu

 4. Fatma Kınış

 5. Teksen Köroğlu

 6. Cemre Günsel Esengin

 7. Serkan Mesutoğlu

 8. Evin Unutmaz

 9. Eylem Deliceırmak Erbilen

10. Nurettin Çırakoğlu

11. Orkun Bozkurt

12. Tuğberk Emirzade

13. Mehmet Özbilgehan

14. Aral Moral

15. Nihal Salman

16. Sonuç Koyuncu

 (b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Hasan Topal

 2. Ayşegül Baybars

 3. Ramazan Gündoğdu

 4. Süleyman Canatan

 5. İrem Uygun

 6. Kemal Bağzıbağlı

 7. Şevki Kıralp

 8. Özgür Vehit

 9. Özbir Akbaşak

10. Hilmiye Sezer Kumbur

11. Hasan Sapsızoğlu

12. Ercan Elçin

13. Fikret Deniz

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Erek Çağatay

 2. Ahmet Özyalçın

 3. Baki Aygün

 4. Jale Refik Rogers

 5. Bihter Beyazyüz

 6. Sadık Ülker

 7. Cenk Dökmen

 8. Kemal Batman

 9. Yusuf Avcıoğlu

10. İhsan Tuncalı

 

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Hasan Büyükoğlu

 2. Emsal Emirzadeoğluları

 3. Naim Pınar

 4. Ayşe Gökyiğit

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Mesut Genç

 2. Hicran B.Fırat

 3. Halil Sakallı

 4. Ercan Beşerler

 5. Ahmet Güneş

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. İsmail Kaşot

 2. Lütfiye Fedai

 

VII.YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ

 

(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Bertan Zaroğlu

 2. Turan Büyükyılmaz

 3. Enver Öztürk

 4. H.İlker İpekdal

 5. Yusuf Çelik

 6. Sinem Tip

 7. Hale Alibaba Erden

 8. Mustafa Ulaş

 9. Hüseyin Azer Özkan

10. Ali Yenen

11. Emre Dalgıç

12. Mete Topçu

13. Musa Suiçmez

14. Özen Güneralp

15. Bayram Özel

16. Feçriye Yönder

 

    (b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Erhan Arıklı

 2. Mahmut Erden

 3. Fırat Yılmaz

 4. İlter Ömeroğlu

 5. Bülent Fevzioğlu

 6. Şeyda Luckinger

 7. Mahmut Hayta

 8. Mehmet Kelebek

 9. Rakkate Fatı

10. Ayhan Demir

11. Berna Çelik

12. Bünyamin Öztürk

13. Nurcan Çiftci

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Fuat Tek

 2. Arzu Pürtül

 3. Mehmet Ünal Bay

 4. Sunalp Derviş Sencer

 5. Okan Erdemsiz

 6. Güldem Akdağ

 7. Canan Canbolat

 8. Derin Okçelen

 9. Yıldız Altuntaş

10. Gültekin Ben

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Abdullah Sebahattin Alıcı

 2. Gökhan Saraç

 3. Dilek İnik

 4. Ekrem Kara

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. İsmet İlkhan

 2. Yakup İskender

 3. Ahmet Dinç

 4. Mustafa Demiryürek

 5. Ejder Aslanbaba

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1.Nejla Gazi

 2.Emrullah Alşan

 

VIII.MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ

(a) LEFKOŞA İLÇESİ

 1. Ufuk Üçay

 2. Hüseyin Mert Coşkun

 3. Hüseyin Andaç

 4. Soykan Türken

 5. Adem Türker

 6. İsmail Başarır

 7. Mehmet Altunçay

 8. Derya Karmaner

 9. Mehmet Sonap

(b) GAZİMAĞUSA İLÇESİ

 1. Alpaslan Diktaş

 2. Serhat Özanıl

 3. Seçkin Akalın

 4. Nuh Erk

 5. Umut Helvacıoğlu

 6. Ayşe Karakuzu

(c)  GİRNE İLÇESİ

 1. Erkan Canlıer

 2. Muhammed Kayın

 3. Hakan Ekinci

 4. Mehmet Bay

 5. İnci Sokollu

 6. Nur Çınar

 7. Aydan Ortaç

 8. Haşim Demir

(d)  GÜZELYURT İLÇESİ

 1. Rasim Can

 2. Banu Diktaş

(e)  İSKELE İLÇESİ

 1. Kezban Ülsol

 2. Aziz Tanseloğlu

 3. Fahri Büyük

(f)  LEFKE İLÇESİ

 1. Tuncay Özkaraşahin

 

IX.BAĞIMSIZLAR

 1. Ashraf Faiq (Lefkoşa)

 2. Osman Zorba (Lefkoşa)

 3. Çetin Sadeli (Lefkoşa)

 4. Cüneyt Hüseyin Küçük (Lefkoşa)
 5. Cuma Ülker (Gazimağusa)

 6. Korhan Ekcan (Gazimağusa)
 7. Gül Çataloğlu (Girne)
 8. Ayhan Korel (Güzelyurt)
 9. Ali Sanatkar (İskele)

 

 

 

        

 

 

Bu haber toplam 2525 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler