1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KAMUOYUNA AÇIKLAMASI
KAMUOYUNA AÇIKLAMASI

KAMUOYUNA AÇIKLAMASI

Siber, sosyal medya kullanıcılarının etik değerlere uyma konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.

A+A-

Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber, kamuoyu açıklaması yaparak CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya'ya karşı sosyal medyada yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nın yasallaşması için meclis komitesini çalışmalarına değinen Siber, sosyal medya kullanıcılarının etik değerlere uyma konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI DR.SİBEL SİBER’İN KAMUOYUNA AÇIKLAMASI

“Günümüzde sosyal medya etkin bir iletişim, haberleşme ve paylaşım ağıdır ve  yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bunun dışında zaman zaman herhangi bir nedenle eleştirilmek istenen  kişilere fikirsel bazda değil, ağır hakaret ve küfürlerle saldırıldığını görmekteyiz. Özellikle son günlerde  kadın milletvekillerimize cinsiyet üzerinden yapılan saldırılar kabul edilemez ve toplumsal etik değerlerimize de aykırıdır.

Gelişen teknoloji ve iletişim ağı, bilişim suçlarının engellenmesi ve kişilik haklarının korunması için yasal bir takım düzenlemelerin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bilişim suçları şu biçimde tanımlanır: Bireylere veya birey gruplarına yönelik, onurunu zedelemeye veya mağdura fiziksel veya zihinsel olarak doğrudan veya dolaylı olarak zarar verme suçu kastı ile İnternet (görüşme odaları, epostalar, ilan sayfaları ve gruplar) ve cep telefonu (SMS/MMS) gibi çağdaş iletişim araçları kullanarak zarar verme amaçlı saldırıların yapılması. Bu konuda ülkemizde halen yasal boşluk vardır.

Meclisimizde hukuk komitesi gündeminde bulunan bilişim suçları yasa tasarısı’nın  bir an önce yasalaşması için komitemiz çalışma yapmaktadır.

Bilişim suçlarının yasallaşması ile büyük ölçüde bu tarz suçların önüne geçilecektir ama etik değerlerin her zaman yasalarla korunamayacağı açıktır. O nedenle sosyal medya kullanıcılarının etik değerlere uyma konusunda hassasiyet göstermeleri ayrıca önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

Bu haber toplam 2983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler