1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İzveren: “Somut adım atın”
 İzveren: “Somut adım atın”

İzveren: “Somut adım atın”

Lefkoşa Mahalli Barosu Meclis’i mülteciler konusunda yasal düzenleme yapmaya çağırdı

A+A-

Yürürlükteki yasalardan dolayı tehlikeli yollardan KKTC’ye gelmek zorunda kalan mültecilerin ölümlerine dek varan trajik sonuçlarla yüzleşildiğini savunan Lefkoşa Mahalli Barosu, Meclis’i gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya çağırdı.

Lefkoşa Mahalli Barosu Başkan Av. Arzu İzveren yaptığı yazılı açıklamada, ülkeye giriş yapmak isteyen mültecilerin hem 1951 Mülteciler Sözleşmesi’ne, hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi iç hukukun da parçası olan birçok uluslararası sözleşmeye aykırı şekilde, yasa dışı giriş gerekçesiyle cezalandırıldığını; yasal olarak giriş yapmaya çalıştıklarında da kendilerine giriş izni verilmediğini ileri sürdü.

İzveren, Ortadoğu’da, Suriye’de ve Irak’ta uzun yıllardır savaşların ve yaygın şiddet ortamlarının sürmesine rağmen takriben son 10 yıldır KKTC’de görev alan hükümetlerin bu konuda somut bir adım atmadığını savundu.
Arzu İzveren “Bu yüzden birçok mülteci tehlikeli yolları seçmeye zorlanarak KKTC’ye gelmek zorunda kalmaktadır ve bu nedenle mültecilerin ölümlerine dek varan trajik sonuçlarla yüzleşiyoruz. Her yıl Akdeniz’in diğer bölgelerinde olduğu gibi KKTC sahillerinde de mülteciler ölmektedir” dedi.

MHD’nin önerdiği yasal değişikliklere destek

Bu bağlamda Hükümete, mültecilerin, mülteci statüsüne sahip olup olmadıklarının belirlenmesi ve yasa dışı girişlerinden dolayı ceza almamaları ile ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması çağrısında bulunan İzveren, “Mülteci Hakları Derneği'nin Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası'na önerdiği yasal değişiklikleri, Lefkoşa Mahalli Barosu olarak destekler ve bir an önce gerekli değişikliklerin yapılmasını talep ederiz” ifadelerine yer verdi.

(TAK)

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler