1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İngiltere’den gelen uyarı
İngiltere’den gelen uyarı

İngiltere’den gelen uyarı

CTP UK Yönetim Kurulu’ndan açıklama: “Partimizin tüzük ve ideolojisine ters düşecek olaylar yaşanmaktadır”

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi İngiltere Örgütü (CTP UK) genişletilmiş toplantısında hem parti merkezine yönelik eleştiri yaptı, hem de Kıbrıs sorununun çözümünün önemine dikkat çekti.

CTP UK ayrıca ‘Vicdani Red’din en temel insan hakkı olduğu görüşünü de paylaştı.

CTP-UK tarafından şu açıklama yapıldı:

CTP UK ülkemizde yaşanan tüm sorun ve sıkıntıların temeli olduğuna inandığımız barış ve çözüm sürecindeki tıkanıklığı, parti içinde yaşanan sorunları ve hükümet politikalarını tartışıp görüş bildirmek amacı ile 7 Aralık 2014 tarihinde Kıbrıs Türk Toplum merkezinde genişletilmiş toplantı gerçekleştirmiştir.

Üzülerek gözlemliyoruz ki, son dönemlerde Partimizin tüzük ve ideolojisine ters düşecek olaylar yaşanmaktadır. Hatırlatma gereği duyarız ki, CTP’nin yıllardır süren tek bir mücadelesi vardır, o da Kıbrıs’ta BM parametrelerinde federal çözümü destekleyip kalıcı bir barışı sağlamaktır.
Her bir CTP’li birey tüm enerjisini barışa giden yolda harcamalı, bu yönde politikalar üretmelidir. Seçim kazanma, hükümet mevki ve makamlarında yer alma kavgası olmamalıdır. Buna bağlı olarak gerek TC makamlarınca gerekse KKTC Cumhurbaşkanı tarafından yapılan ayrılıkçı ve iki devlet temelinde ulaşılabilecek çözüm söylemlerine gereken tepki ve açıklamaların yapılmadığını gözlemlemekteyiz.

“Disiplin organları çalışmalıdır”

Parti içinde yaşanan sorunlar, gruplaşmalar ve geçtiğimiz yerel seçimlerde basına kadar yansıyan güç ve ego kavgaları sonucunda CTP büyük bir yenilgi yaşamıştır. Tüm bu yaşananlardan sonra Parti yetkili organlarının ve disiplin kurulunun sağlıklı bir şekilde değerlendirmeler yapıp gereken ceza ve yaptırımları uygulamadığını görmekten dolayı duyduğumuz üzüntüyü bildirmek isteriz. CTP’nin kimsenin malı olmadığının hatırlatılması gerekmektedir. Kendi kişisel menfaatlari icin Parti içinde yer alan şahısların tespit ve ihracının ivedilikle yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Bu süreç doğal olarak Parti’nin hükümet politikalarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bir taraftan seçim kazanıp hükümet olma çabası, cumhurbaşkanlığını kazanma çabası ve bu uğurda değişim adı altında Partinin içine düşürüldüğü durum, diğer yandan ise Parti içindeki iktidar ve ego kavgaları yüzünden CTP’miz bügün arzuladığımızdan uzak bir durum içerisindedir.
Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi gerçeğinin bilinci ile partimizin, Dünya konjektürü ve diğer bütün dinamiklere bağlı olarak yaşayacağı değişim ve yenilikler, Parti ideolojisi ve varoluş mücadelesine ters düşmeyecek bir çizgide olmalıdır. Fakat görüyoruz ki, CTP milletvekili ve Partinin üst organlarında yer alan bazı arkadaşlar hiç çekinmeden özelleştirmeyi veya konfederal bir çözümü savunur durumlarda öne çıkabiliyor.
Tüm bu kaygılarımızı iletirken 18 Ocak 2015 tarihinde yeniden toplanıp daha kapsamlı değerlendirmeler yapma kararı almış bulunmaktayız. Tüm Parti üyeleri, sempatizanlar ve ilerici arkadaşları aramızda görmekten mutlu olacağız.

“Vicdani Red haktır”

Cumhuriyetçi Türk Partisi UK olarak “VİCDANİ RET HAKTIR” diyoruz. Vicdani retçi olduğu sebebiyle özgürlüğü kısıtlanan ikinci düşünce mahkumu Haluk Selam Tufanlı’nın ivedilikle serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin vicdani ret hakkını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan din ve vicdan özgürlüğünün zorunlu bir gereği olarak kabul ettiğini hatırlatır, CTP-UK olarak insani bir hak olan vicdani rettin bir an evvel yasallaştırılıp mecburi askerliğin ise tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler