1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İlk İHA Geçitkale'de
İlk İHA Geçitkale'de

İlk İHA Geçitkale'de

Türkiye saatiyle saat 05:00’da havalanan insansız hava aracı, Kıbrıs saatiyle 09:00 sıralarında Geçitkale Havalimanı'na indi...

A+A-

Türkiye’de Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda konuşlu insansız hava aracı, Geçitkale Havaalanı’na gelmek üzere havalanmıştı. Türkiye saatiyle 05:00’da havalanan İnsansız hava aracı Kıbrıs saatiyle 09:00 sıralarında Geçitkale’ye indi.

Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılmasına yönelik alınan kararın ardından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda TC Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında bulunan Bayraktar TB2 tipi İHA, gerekli hazırlıklar sonrası saat 05.00’te Geçitkale Havaalanına uçtu.

İHA yaklaşık 5 saatlik uçuşun ardından Geçitkale Havaalanı’na indi.

Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye’nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

YENİDÜZEN bölgeden son gelişmeleri aktarıyor:

09:45

- İHA'nın indiği alanda sadece askeri yetkililer alınırken, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı görevlileri ise kısa bir bekleyişin ardından askeri yetkililerden alınan izin çerçevesinde alana alındı. Polis girişte sıkı güvenlik önlemi aldı.

-Elektrik Dairesi personelleri, Belediye personeli ve bazı basın mensupları ise giriş kapısında bekletiliyor.

11:10

Türkiye’den Geçitkale'ye gelen Bayraktar TB2 tipi İHA saat 11.10'da "görev için" havalandı.

11.40

Alanda hareketlilik sürüyor... Gekitkale'de çok sayıda üst düzey askeri yetkili, var. İtfaiye ekipleri, Telekominikasyon Dairesi teknik personeli de alanda bulunuyor.


1-082.jpg
İlk İHA'nın inmesi ile Geçitkale Havaalanı'nda hareketlilik yaşanıyor.

2-064.jpg

3-053.jpg
Geçitkale Havaalanı'na gelen İnsansız hava aracı...


4-039.jpg

5-025.jpg
Geçitkale Havaalanına inen ilk İHA, basın mensuplar için uçuş yapıyor.

6-014.jpg
 

7-014.jpg
YENİDÜZEN Geçitkale'deki İHA-SİHA Kontrol İstasyonu'nu görüntüledi... İHA ve SİHA'lar işte buradan kontrol ediliyor.


Türkiye televizyonları gelişmeyi "SON DAKİKA" anonsu ile canlı duyurdu.Anadolu Ajansı ve TRT HABER'in resmi internet sitesi İHA'nın inişini canlı yayın olarak aktarıyor

 

iha-indi-2.jpg
Geçitkale'ye gelen İHA sabahın ilk saatlerinde DALAMAN'da Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi. İHA'nın uçuş öncesi fotoğrafları basına servis edildi.

 

Fotoğraflar : Fehime ALASYA / Ödül Aşık ÜLKER
Görüntüler: Fehime ALASYA /TRT Haber / Anadolu Ajansı 
Bu haber toplam 3415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler