1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HP’den Özgürgün’ün mal varlığı konusunda Meclis Başkanlığı’na başvuru
HP’den Özgürgün’ün mal varlığı konusunda Meclis Başkanlığı’na başvuru

HP’den Özgürgün’ün mal varlığı konusunda Meclis Başkanlığı’na başvuru

Halkın Partisi (HP), Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün mal beyanının göreve geldiği dönemle aynı olup olmadığının araştırılması için Cumhuriyet Meclisi’ne başvuruda bulundu.

A+A-

Halkın Partisi (HP), Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün mal beyanının göreve geldiği dönemle aynı olup olmadığının araştırılması için Cumhuriyet Meclisi’ne başvuruda bulundu.

HP, Özgürgün’ün mal varlığının göreve geldiği dönemde yaptığı mal beyanıyla uyumlu olup olmadığının, mal varlığında değişiklik olmuşsa bunu Meclis’e bildirip bildirmediğinin Başsavcılık kanalıyla araştırılmasını talep etti.

HP’nin yazılı açıklamasında “Meclis Başkanlığı’nın Başbakan ve bakanların mal beyanlarını mukayese ederek ilgili yasaya göre aykırı bildirim yapan, haksız mal edinen, mal kaçıran veya mal gizleyenler hakkında Başsavcılığa suç duyurusuna bulunması gerek” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün malvarlığıyla ilgili mahkemeye sunulduğu iddia edilen ve basına yansıyan banka hesabı hareketlerinin, yasanın 8(6) maddesinde öngörülen ‘önemli değişiklik’ kapsamında olduğu çok açıktır” denildi.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kuderet Özersay konuyla ilgili açıklamasında, “Bazı siyasilerin servetleri dudak uçuklatıyor. Milyonların banka hesaplarında yer alması olağan şartlarda bizi ilgilendirmez. Ancak siz bir siyasi olarak, özellikle de bir Başbakan olarak servetinizin kaynağını, bu serveti nasıl elde ettiğinizi izah edemiyorsanız bu kabul edilebilir değildir” dedi.

Özersay şöyle devam etti:
“Örneğin başta Başbakan olmak üzere bazı siyasiler bu görevlere geldiklerinde yapmış oldukları mal beyanlarında acaba doğruyu söylemişler miydi? İlk mal beyanlarında bugün bankalarda bulunan bu milyonlarca liralık servetlerinden de bahsetmişler miydi? Eğer beyan etmedilerse o halde mal beyanına dair yasayı ihlal ediyorlar, hukuksuzluk yapıyorlar demektir. Yok eğer bu serveti bu görevlere geldikten sonra elde ettilerse, o halde bir Bakan ya da bir milletvekili olarak, aldıkları maaş belliyken bu serveti nasıl yaptıklarını nasıl izah ederler? Bizim için önemli olan servetlerini nereye harcadıkları değildir. Diledikleri kişiye milyonlarca liralık villalar, malikaneler de satın alabilirler, bir yılda üç tane son model lüks araba da alabilirler. Bu kendilerini ilgilendirir, ancak bu paranın kaynağını, servetlerinin kaynağını izah edemiyorlarsa ortada bir yolsuzluk yahut kara para var demektir. Dünyanın her yerinde siyasilerin izah edilemeyen serveti yolsuzluk belirtisidir, göstergesidir.” 

Bu haber toplam 997 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler